Foto: Envato Elements
Bauhof 29. mai 2019 10:01
Terrass on kodu pikendus – see paneb i-le täpi ning seob maja aiaga ühtseks tervikuks. On oluline, et terrassi välimus sobituks hoone ja aia üldlahendusega. Terrassilt võiksid avaneda vaated kaugematele aia osadele, eriti lummav on muidugi mere- või maastikuvaade. Sellisel juhul leiab terrass sagedamini kasutust näiteks õhtusöögipaigana või seltskonnaga koosviibimise kohana.

Terrass olgu pigem suurem kui liiga väike, seal peab olema piisavalt ruumi aiamööbli jaoks, külalistele, laste mängudeks jne. Vahel piisab vaid lauakesest ja paarist toolist, kuid suurem terrass mahutab näiteks aiadiivani, suurema söögilaua, konteinerhaljastuse. Kel on soovi ja võimalusi, võib terrassile tuua ka mullivanni ja kümblustünni.

Tavaliselt eelistatakse terrassi paigutamisel hoone lääne-või lõunakülge, sest siis on ruum enam päikesevalgusele avatud ja õhtusel ajal saab nautida päikeseloojangut.

Materjalide osas on muidugi taaskord kirju valik, sest terrass ei tähenda vaid puidust rajatist. Lisaks immutatud või termotöödeldud kodumaisele puidule saab valida veel puitplastiku, komposiitmaterjalide ja väärispuidu (IPE, Cumaru jt) vahel. Eksootilise päritoluga kõva puit on kallim, kuid korrektse hoolduse korral on selle vastupidavus võrratu ning laudis näeb ka pärast kümne aasta pikkust kasutust uueväärne välja.

Terrass võib olla hoopiski kivisillutisega plats või keraamiliste plaatidega kaetud, seega laieneb materjalivalik veelgi. Sobivaima variandi oma terrassi jaoks saab iga aiaomanik tuvastada, analüüsides oma krundi ja hoonete välimust, iseloomu ning selgitades välja, millised tegevused peaksid terrassile mahtuma.

Ära ei tohiks unustada terrassi hooldamist. Õigete vahendite kasutamisel on terrass vastupidavam ning kestab mitmeid aastaid nagu uus.

- Enne õlitamise alustamist tuleks terrass loputada ning pesta puidupuhastusvahendiga.

- Pestud terrass peaks kuivama vähemalt 1-2 ööpäeva (niiskussisaldus peab jääma 18 - 20%) enne kui saab alustada õlitamist. Märja laua sisse õli ei imbu.

- Soovitavalt kasutada õlitamiseks naturaalse karvaga või naturaalse ja sünteetilise karvaseguga pintslit. Pintsel võiks olla terrassilauast 10 – 15 mm laiem.

- Terrassiõli kanda pinnale piki lauda õhukese kihina. Alustada servast ja liikuda ühe laua kaupa. Jätkukohtade vältimiseks õlitada kogu pind korraga. Eriti hoolikalt viimistleda puidu otsapinnad. Liigne õli tuleks eemaldada lapiga.

- Õlil lasta kuivada vähemalt ööpäev (võimalusel kauem), enne kui terrassihooaja avada.

- Soovitavalt kasutada toonitud terrassiõli, sest sellel on ilmastikukindlus suurem. Valmistoodetena terrassiõlisid on olemas näiteks Eskarol. Vesialuselise õli Terrace Aqua valikus on pruun (brown) ja tumepruun (palisander). Lahustipõhisel õlil Terrace on toonid hall ja pruun.

Loe ka teisi artikleid Bauhofi Aiaparadiisi blogist!