Eesti uudised

Südalinna kartulipõllu teinud maaomanik pääseb trahvist (27)

Siim Randla, 28. mai 2019 06:26
Foto: Teet Malsroos
Tallinna vanalinna muinsuskaitsealale rajatud kartulipõldu seadusevastaseks pidav ja muinsuskaitseametisse pöördunud Tallinna linn ei vaidlusta muinsuskaitseameti otsust, millega jäeti menetlus alustamata ning sanktsioonid kohaldamata.

Heino Viik, kelle Harju tänava 715ruutmeetrisele kinnistule ei luba Tallinna linnavõim ehitada isegi ühekorruselisi hooneid, rajas linnasüdamesse kartulipõllu. Tallinna linn leidis, et kartulipõld on seadusevastane. „Muinsuskaitseseaduse kohaselt on muinsuskaitsealal kaeve- ja muudeks pinnase teisaldamise või juurdeveoga seotud tööde tegemiseks tarvis luba, mida Harju tn 30 omanik aga taotlenud ei olnud. Seega on ajakirjanduses palju kajastamist leidnud Harju tänava äärsele haljasalale kartulipõllu rajamine ebaseaduslik ja karistatav tegevus,“ on öelnud abilinnapea Andrei Novikov. „Karistuse määramine on muinsuskaitseameti pädevuses.“

Samal teemal

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie on kinnitanud, et Harju tänaval toimunu puhul ei olnud tegu kaevetöödega: „Lisaks ei ole kartulipeenra rajamine vastuolus Tallinna linna heakorra eeskirjadega. Seega, peenarde rajamine vanalinnades ega kaitsealustel kalmistutel hauaplatsidele lillede istutamine ei nõua muinsuskaitselist luba.“

Tallinna linna õigusteenistuse nõuete osakonna juhataja Terje Krais kinnitas Õhtulehele, et muinsuskaitsealale kartulipõllu rajamise eest saab sanktsioone kohaldada üksnes muinsuskaitseamet. „Kohtu vahendusel kellegi kolmanda isiku karistamist ei saa linn muinsuskaitseametilt nõuda,“ selgitas ta.

Harju tänava praeguse haljasala saaga on kümmekond aastat vana. Vanasti asusid tänava Vabaduse väljaku poolses otsas 1944. aasta märtsipommitamise varemed. Kui mõned usinad ärimehed soovisid varemete asemele ehitada uushooned, ostis linn neilt krundid ära ja rajas sinna haljasala. Niguliste kiriku juures paiknevat Harju tänav 30 platsi ära ei ostetud – linnaisad ei olnud nõus selle eest maksma sama hinda nagu teistele krundiomanikele. Omanikul Uranos OÜ-l, mille taga seisab Viik, ei luba linn aga oma maale ka midagi ehitada ja nõnda maksab ärimees iga aasta 6000 eurot maamaksu muruplatsi eest, millega ta midagi teha ei saa. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee