Maailm

Nigel Farage kasutab Brexiti kirjeldamiseks uut terminit (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. mai 2019 21:38
Võidukas Nigel Farage: tema parteil aga peale ühe ilmselge eesmärki muid sõnumeid väga ei paista olevatFoto: Zuma Press/Scanpix
Briti poliitik Nigel Farage ei jäta rahvast külmaks. Kes leiab, et tegu on juhmi tolaga, kes aga näeb temas brittide iseteadlikkuse figuuri. Farage on – vaatamata sellele, et töötab ise europarlamendis ja saab seal kena palka – Suurbritannia EList lahkumise reklaamnägu. ALDE fraktsiooni juht ja Farage'i pikaaegne vastane Guy Verhofstadt sõnas kunagi, et kõige suurem raharaiskamine Euroopa Liidus on Nigel Farage'ile palga maksmine. Ta kordas neid sõnu ka hiljuti.

Brexit ehk Suurbritannia lahkumine EList selleks ettenähtud ajal, 29. märtsil ebaõnnestus. Ebaõnnestus see ka aprillis, kuna briti parlamendi ülemkoda lükkas korduvalt tagasi peaminister Theresa May kaheaastase läbirääkimise tulemusel ELiga koostatud lahkumisleppe. Pettunud May teatas peatsest konservatiivide parteijuhi kohalt lahkumisest, samuti loobub ta peaministrikohast, kuid seda tõenäoliselt juulis, mil partei endale May asemel uue juhi valib. Euroliit lubas brittidele ajapikendust oktoobri lõpuni, mis tähendas, et nädalavahetusel tekkis jabur olukord, kus euroliidust lahkuvad britid pidid valima europarlamendi saadikuid.

Samal teemal

Neil valimistel võidutseski Farage ja tema uus Brexiti erakond (ingl. k. Brexit Party), kes sai brittidelt enim hääli ja europarlamendis enim kohti. Omamoodi huvitav on, et kui välja arvata see, mis partei nimes ilmselgelt esile toodud, pole erakonna teistest poliitilistest eesmärkidest õieti suurt midagi teada. Erakonnal puudub manifest ning liikmed eiravad igal võimalusel küsimustele vastamist, vähemalt mis puudutab erakonna seisukohti immigratsiooni ja majanduspoliitika kohta, kirjutab BBC. Parlamendis neil võim puudub, kuna noorel parteil pole

Ainus, mis on kindel, on see, et Brexiti partei tahab Suurbritannia lahkumist EList.

Nigel Farage tegi kavala suhtekorraldusliku käigu, et oma nägemust valijatele meelepärasemaks ja vähem hirmsamaks muuta. Kogu kampaania jooksul vältis ta seni tavakasutuses olnud termineid nagu „no deal Brexit“ ehk „leppeta Brexit“. Käibefraas „no deal“ on olemuselt eitav, kõlab negatiivselt ning halvaendeliselt. Psühholoogiliselt on inimeste jaoks sageli vastumeelne toetada eitavat loosungit, eriti sellist, millega seostatavad keerulisi asjaolusid, teadmatust, segadust ning majanduskahju.

Leppeta Brexitit Farage aga just nimelt toetab, kuid ilmselt mõistab, et see pole kuigi meelitav termin. Selle asemel asus Farage kasutama pehmemaid, ilusamaid sõnu, kirjeldades oma eelistust väljendiga „clean break“ (eesti k. umbes nagu „puhas lahkumine“, „puhas lahtimurdmine“ või „puhas eraldumine“). Hea suupärane ja inglise keeles väga kõlav loosung. Brexiti partei sõnul on „no deal Brexit“ liiga eksitav ning jätab asjast vale mulje.

Samal teemal

27.05.2019
10 värvikat poliitikut, kes pääsesid europarlamenti
24.05.2019
OTSUSTATUD: Suurbritannia peaminister Theresa May astub 7. juunil konservatiivide juhi kohalt tagasi
08.05.2019
POLIITTSIRKUS JÄTKUB: Brexiti edasilükkumine sunnib britte osalema europarlamendi valimistel