32aastane Kurz on maailma noorim valitsusjuht, nüüd peab ta ametist tagasi astumaFoto: EPA/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. mai 2019 17:48
27. mail Austria parlamendis toimunud umbusaldushääletus Sebastian Kurzi valitsuse vastu läks läbi ning noor liidukantsler koos terve valitsuskabinetiga peab ametist lahkuma, vahendab Kronen Zeitung. See oli esimene edukas umbusaldushääletus Austria ajaloos.

Austria president  Alexander Van der Bellen peab nüüd ametisse määrama uue kantsleri, kes töötab kuni septembris riigis toimuvate erakorraliste valimisteni. Kurzi vastase hääletuse algatasid sotsiaaldemokraadid, kuid nendega liitus ka parempopulistlik FPÖ (Austria Vabaduspartei). Solvunud FPÖ-le ei meeldi see, et Kurz (kes on ise konservatiivsest Austria Rahvaparteist) vallandas FPÖ siseminister Herbert Kickli seoses FPÖ-d tabanud lindiskandaaliga.

Skandaal ajas Austria valitsuskoalitsiooni lõhki ning kõik FPÖ ministrid lahkusid üksmeelselt ametist.

Saksamaa päevaleht Süddeutsche Zeitung ja nädalaajakiri Der Spiegel avaldasid reedel katkendid 2017. aasta suvel Ibiza saarel ühes puhkemajas salaja tehtud videost, millest ilmnes, et Austria parempopulistliku Vabaduspartei endine juht Heinz-Christian Strache oli valmis kasu nimel ajama ebaseaduslikku äri Vene oligarhidega. „Kui te suudate meist teha valimiste võitjad, võime rääkida absoluutselt kõigest, mis teid vähegi huvitab,“ lubas Strache videos vestluskaaslannale, kes esines Vene miljardäri vennatütrena. Videoskandaali taustast saab täpsemalt lugeda SIIT ja SIIT.

Sebastian Kurz süüdistab kunagist koostööpartnerit kättemaksumängus ning lisas, et küll rahvas septembris toimuvatel erakorralistel parlamendivalimistel toimuvale oma hinnangu annab.