Eesti uudised

Valitsus ei tõsta niipea pikalt paigal tammunud lastetoetusi (166)

Viljar Voog, 27. mai 2019 16:54
Martin Helme, Jüri Ratas ja Urmas Reinsalu valitsuse pressikonverentsil.Foto: Tiit Tamme
EKRE riigikogu valimiste programmis kajastus kaunis soov vähendada iga lapse pealt ülalpidaja tulumaksukoormust veerandi võrra. Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonileppesse jõudis sellest pehmendatud sõnastus: „Seame eesmärgiks suurendada maksuvaba tulu lähtudes laste arvust peres.“ Mida siis tegelikult tehakse või ei tehta?

„Meie lubadus ei jõudnud koalitsioonileppesse – sinna maale see jõudiski,“ rääkis rahandusminister Martin Helme hetkeolukorrast. „Lastetoetuste suurendamine meil järgmisel aastal plaanis pole, aga sellest plaanist me ka loobunud pole. Meil on vaja eelkõige saavutada see, et suudame oma ülekulud kuidagi kontrolli alla saada ja sealt edasi hakkame 2021–2022 täitma neid valimislubadusi, mida selle ajani pole suutnud täita.“

Samal teemal

Taustaks: täna tutvustas Helme ajakirjanikele valitsuses saavutatud kokkulepet järgmise nelja aasta eelarvestrateegia osas, mille järgi on tuleval aastal riigi rahakott veel 0,4 protsendiga SKTst miinuses. Eelarvetasakaal peaks jõudma kätte 2021, kui kulutamiseks jõuavad pärale uued Euroopa liidu vahendid.

Lasterikaste perede liit saatis enne valimisi kõikidele erakondadel kirja, kus tunti muret lastetoetuste üle: et nende tõstmise plaanid ei oleks ainult headel aegadel viis valitsuse mainet tõsta, aga mis keerulisemas eelarveseisus esimeste seas kärpekirve alla satuks. Hetkel tundub minevat seda teist teed pidi. Et Eesti iibe tõstmine on EKRE üks valjemaid soove-nõudeid, on Helme nõus, et lastetoetused tuleb viia ajakohaseks.

„Seda kindlustunnet on igale perekonnale vaja. Ausalt öeldes ei suuda ma küll meenutada, et meil oleks lastetoetusi kärbitud, lihtsalt need on pikka aega paigal tammunud ja see on üks toetuse liik, mis ei ole kuidagi seotud inflatsiooniga. Kui nad sammuvad paigal, siis toetuse summa tegelikult väheneb,“ sõnas rahandusminister.

Ehk kui lastetoetused isegi numbriliselt ei muutu, siis kallinev elutase tegelikult neist saadavat tuge vähendab.

Vähemalt toetuste inflatsiooniga sidumine võiks olla üks esimesi teemasid, mis perepoliitika seisukohalt esimesel võimalusel ette võetakse. „Sellest on räägitud ja see praegu pole veel kuhugi eelnõusse jõudnud, aga selle jaoks on meil ju veel eraldi rahvastikuminister, kes teeb eraldi analüüsid ja vaatab üle, millised toetused on kõige tõhusamad olnud pereplaneerimise seisukohalt ja millised lahendused võiksid tulla. See töö kindlasti valitsuses juba käib,“ ütles Helme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee