OHVRID: sõdurid ja külaelanikud tapsid kümme eri vanuses rohingja meest ja noorukit, väites, et tegu oli terroristidegaFoto: Reuters/Scanpix
Maailm
27. mai 2019 18:38

Myanmaris 10 inimest tapnud sõdurid pääsesid pärast mõnekuust vangistust vabaks (14)

Seitse sõdurit, kelle Myanmari kohus 2018. aastal kümne mehe ja poisi mõrva eest kümneks aastaks vangi mõistis, jalutavad nüüdseks juba vabade meestena ringi, vahendab Reuters. Nad veetsid vanglas aega vähem kui nende kuriteod avalikkuse ette toonud ajakirjanikud.

2017. aastal alanud rohingja rahva vastases vägivallas on praeguseks süüdi mõistetud vaid seitse jõhkardit. Sõdurid, kes tapsid kümme rohingja meest ja noort poissi. Rohingjade vastase etnilise puhastuse kampaania käigus põgenes Myanmarist 730 000 rohingjat, peamiselt naaberriiki Bangladeshi. Vägivallalaines toimusid massimõrvad, -vägistamised ning -süütamised.

2017. aasta 1. septembril pidasid sõdurid ja vabatahtlikult nendega liitunud Myanmari budistid ning paramilitaarse politseirühmituse liikmed Inn Dini külas kinni kümme inimest. Sõdurite ning nende liitlaste laiemaks eesmärgiks oli kogu Inn Dini rohingja kogukond külast välja ajada. Kümme kinnipeetavat olid sõdurite sõnul terroristid. Teiste külaelanike sõnul töötasid mehed aga põllul, kohalikus koolis ning üks neist oli islamiusu õpetlane.

Järgmisel hommikul raiusid budistidest naabrid mõned ohvrid mõõkadega tükkideks, teistele lasid sõdurid kuuli pähe. Ohvrid maeti, kuid mitte väga osavalt ega kuigi sügavale. Kaks Reutersi ajakirjanikku, 33aastane Wa Lone ja 29aastane Kyaw Soe Oo avastasid matmispaiga ning said enda valdusse ka fotod rohingja meestest nii enne kui pärast tapatalguid. 2017. aasta detsembris võtsid Myanmari võimud ajakirjanikud karistuseks vahi alla ning määras neile seitsmeaastase vanglakaristuse.

Siiski mõistis kohus 2018. aasta aprillis süüdi ka seitse sõjaväelast, neli ohvitseri ja kolm lihtsõdurit.

Kuid nüüd selgus, et mõrvaritest sõdurid on vabadust nautinud juba mõnd aega. Nad vabanesid millalgi 2018. aasta novembris. Lisaks polnud nende elu vanglas nii raske kui teistel vangidel ning nad nautisid mitmeid privileege, mida teistel ei olnud, näiteks tohtisid nad suitsetada sigarette ja juua alkoholi.

Reutersil õnnestus möödunud nädal ka ühe sõjaväelasega kontakti saada. Mees nimega Zin Paing Soe kinnitas, et on tõepoolest üks seitsmest vangistatust ning viibib praegu vabaduses. Kuid tal pole lubatud ajakirjanikega rääkida. „Meil kästi vait olla,“ sõnab ta enne kõne lõpetamist.