Eesti uudised

MATEMAATIKATUND: Evelin Ilves tegi Ieva Ilvesest kuus korda kehvema tulemuse! (96)

Viljar Voog, 27. mai 2019, 15:15
Evelin Ilves ja Ieva Ilves pürgisid mõlemad edutult Brüsselisse.Foto: Teet Malsroos, Alar Truu
Euroopa parlamenti ei osutunud valituks kumbki kandideerinud Ilvese-prouadest. Kui Evelin Ilves teenis Eestis 3085 häält, siis Ieva Ilvese tulemuseks kanti Lätis 76 934. Tegelikkuses naiste toetushäälte arv nõnda kolossaalselt ei erinenud.

Lätis kasutatakse valimistel eriskummalist süsteemi, kus hääl tuleb anda konkreetse partei-nimekirja poolt. Attīstībai/Par!, mille kolmanda numbrina Ieva Ilves kandideeris, sai nõnda europarlamendi valimistel 58 763 ehk 12,42 protsenti kõigist antud häältest.

Samal teemal

Lisaks on lätlastel võimalus aga veel markeerida poolt- ja vastuhäältega, keda nad valituna näha tahavad või ei taha. Plusse märgiti Ilvese nime taha 21 182, tema nimi kriipsutati maha 3011 korda – tasaarveldus annab 18 171 plusspunki, mis liidetakse kogu nimekirja saagile ja nõnda saigi Ieva Ilvese tulemuseks kokku 76 934 häält. See oli oma partei paremuselt teine tulemus. Europarlamenti pääses vaid nende esinumber Ivars Ijabs (90 716 häält).

Kandes selle süsteemi ümber Eestisse, kerkib ka Evelin Ilvese tulemus. Erakond Eestimaa Rohelised said kokku 5823 valija toetuse ehk 1,8 protsenti kõigist häältest – täpselt sama protsent, kui riigikogu valimistel. Ilvesele anti neist häältest 3085, mida saab lugeda poolthäälteks, ehk Läti süsteemi järgi võiks tema toetus olla 8908 häält. Potentsiaalset vastuhäälte osa pole võimalik aimata ehk see jääb arvestamata.

Läti valimisaktiivsus jäi Eestile alla – seal lasi sedeli valimiskasti iga kolmas valimisealine elanik. Ometi on lõunanaabrite rahvaarv Eestist suurem, mis tähendab, et inimesi käis reaalselt valimas rohkem. Et kahe Ilvese tulemusi ausalt võrrelda, tuleb eestlanna tulemused selle vahega korrutada ja nii tulevad tulemused järgnevad:

  • Ieva Ilves 76 934
  • Evelin Ilves 12 725

Kokkuvõtvalt: Toomas Hendrik Ilvese praegune abikaasa tegi europarlamendi valimistel endisest peaaegu kuus korda parema tulemuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee