Maailm

JÄRJEKORDNE HUKKUNU: Everestil suri ülerahvastatuse eest hoiatanud mägironija (6)

Toimetas Aare Kartau, 27. mai 2019 13:54
Mägironijad suunduvad Mount Everesti tippu.Foto: Reuters/Scanpix
Briti mägironija Robin Haynes Fisher, kes hiljuti Mount Everestil hukkus, hoiatas mäetipu ülerahvastatuse eest oma viimases sotsiaalmeedia postituses, teatab CNN.

Robin Fisher suri laupäeval 8600 meetri kõrgusel haigusesse, mida võib nimetada kõrgustõveks. Ta postitas 13. mail Twitterisse videoklipi, kus ta ronib tipu poole ning loodab, et väldib tippu tõustes suurt inimhulka. „Kuna tippu viib vaid üks tee, võib ülerahvastatus olla hukatuslik, seega mu plaan tõusta tippu 25ndal tähendab vähem inimesi. Muidugi kui kõik teised samuti ootamismängu ei mängi,“ rääkis Fisher oma murest.

Everesti teejuhi Adrian Ballingeri sõnul tekitasid hooaja rasked ilmastikutingimused vaid mõned ilusamad päevad, mil tipu vallutamine on mägironijatele jõukohane. Samuti tekitas probleeme paljude ronijate ebapiisavad kogemused. Ballinger väidab, et inimesed surevad mäel ametlikult väsimusse, kuid tegelikult tähendab see seda, et neil saavad hapnikuvarud otsa, sest neid kasutatakse suurematel kõrgustel liiga palju. Mehe sõnul oleks olnud võimalik surmasid ennetada.

Meditsiiniekspert Sundeep Dhillon selgitas, et mägironijate jaoks on suurim oht see, kui nad mõtlevad tipu vallutamisest kui retke lõpust. „Hinnanguliselt on üks kümnele võimalus laskumisel surra,“ prognoosis Dhillon.

Pelgalt eelmisel nädalal suri Mount Everestil kuus inimest – see on sama palju kui tervel 2016. ja 2017. aastal ning üks rohkem kui eelmisel aastal. Alates 1922. aastast on Everestil hukkunud üle 200 mägironija.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee