Eesti uudised

Uuring: eestlased joovad vähem viina, aga rohkem veini (39)

Juhan Mellik, 27. mai 2019 13:18
Foto: Tiina Kõrtsini
Alkohoolsete jookide müük siseturul langes eelmisel aastal võrreldes tunamullusega kõigis kategooriatest: nii kange alkoholi, lahja alkoholi kui veinide vallas.

Eesti Konjuktuuriinstituudi uuringust „Alkoholi turg, tarbimine ja elanike harjumused riigi alkoholipoliitikale” selgus, et alkoholi ostetakse Eestis varasemaga võrreldes vähem.

Samal teemal

Instituudi juhi Marje Josingu sõnul võib ka Eestis märgata trende, mis omased ülejäänud Euroopale. Rohkem inimesi eelistab kangele alkoholile veini. „58 protsenti vastajatest ütlesid, et nad viina ei tarbi,” ütles Josing. Nii suur pole viinapõlgurite osakaal olnud kunagi varem. Veinist keeldujate protsent on samal ajal langenud 20 protsendi peale.

„Eesti aktsiisid on ühed kõrgeimad Euroopas,” sõnas Josing. Arvestades rahva sissetulekut ja ostujõudu, asub meie riik koos Leeduga esimeste hulgas.

Lätis alkoholi järel käijate hulk on jäänud aasta varasemaga võrreldes samale tasemele. „Inimesi juurde ei tulnud,” lausus Josing. „Suurenenud on läbisõidul ostmine, vähem on neid, kes spetsiaalselt selle nimel sinna lähevad.”

Samas suuruses püsib illegaalne alkoholiturg. Lätist toodavat ja Eestis müüdavat jooki seejuures selle kategooria alla ei arvestata.

Josing märkis, et maapoodides käies on ta täheldanud: toiduvalik võib olla kesine, kuid joogivalik väga rikkalik. „Ma ei ole viinaspetsialist, ma ei saa aru kuidas need 67 viina üksteisest erinevad, välja arvatud ehk pudel,” lausub ta.

Josing märkis ka, et eelmine aasta oli esimene, kui Läti riik teenis alkoholiostjate pealt rohkem aktsiisi kui Eesti.

Mis puudutab Eesti inimeste endi suhtumist joomisesse, siis uuring näitab, et probleemi teadustatakse. Eraldi tunnustab ta selles valguses neid, kes on julgenud tunnistada: nad tarbivad alkoholi sageli.

„Sõprade soomlastega on kerge maavõistlus,” märkis Josing. Meil oli aastase keskmiselt tarbitud absoluutalkoholi arv liitrites 10,1, Soomes 10,4.

Alkoholiaktsiisi võimalik langetamine vajaks instituudi juhi kinnitusel põhjalikku analüüsi. „Et ei oleks nii, et laekumine langeks, kuid joomine mitte.” Josing ütleb, et kogu ühiskond vajab küsimusele vastutustundlikku lähenemist. „Et joogi järel käimine poleks ka nagu mingi karneval,” märkis ta.

Noored joovad vähem

„Ligi veerand täiskasvanutest tarbivad alkoholi kaks korda nädalas või sagedamini,” valgustab joomise seisu Eestis Tervise Arengu Instituudi direktor Annika Veimer. Sagedamini leidub nende seas mehi.

Napsutamine on veidi vähenenud Kesk- ja Lääne-Eestis, natukene tõusnud aga Lõuna-Eestis.

See-eest on kasvanud mitte kunagi alkoholi proovinud noorte hulk: 55 protsendi pealt 62 alkoholi peale. „Teine hea uudis: ka noorte purjutamise arv on vähenenud,” ütleb Veimer. Napsupõlgurite arv noorte seas on tõusnud. Rohkem teevad seda noored Lääne- ja Lõuna-Eestis, vähem Harjumaal.

Üks kolmandik noortest soovib, et nende vanemad tarbiksid vähem alkoholi.

„Sisuliselt on alkoholitarbimine Eestis jäänud kahe aasta jooksul samaks,” lausub sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse. Kuid hea uudis on see, et joomine on silmnähtavalt vähenenud noorte seas. „Noori mõjutab alkoholi hind ja kättesaadavaus kõige rohkem.”