Maailm

MIDA ON OODATA? Milline võib välja näha tulevane Euroopa Parlament? (18)

Toimetas Aare Kartau, 26. mai 2019 20:33
Foto: Reuters/Scanpix
Täna öösel selguvad Euroopa Parlamendi valimistulemused 28 Euroopa Liidu riigis. Kuidas on oodata 751 saadikukoha jagunemist? Mida enne valimistulemuste teadasaamist parlamendi koosseisu kohta oodetakse ja loodetakse?

Taaskord tsentristide edulugu?

Igas Euroopa Parlamendis on domineerinud parem- ning vasaktsentristid. Euroopa Rahvapartei (EPP) ning Sotsiaaldemokraadid (S&D) on alati jaganud omavahel üle 50% saadikukohtadest, teatab BBC. Keegi ei oota, et käesolevad valimised drastiliselt erinevat tulemust tooksid, ent tõenäoliselt hakkab praegune europarlament järk-järgult teistsugust ilmet võtma. 

Võtmetähtsusega küsimus on see, kas EPP ja S&D saavad napilt kokku 50% kohtadest, või jäävad piirist veidi alla. See väike muutus võib olla ajaloolise tähtsusega ning tähendada väiksemate parteide mõjuvõimu kasvamist.

Mida oodatakse paremäärmuslastest?

Euroopa parempoolsed natsionalistid pole suutnud Euroopa Parlamendis ühisosa leida, ent sel korral tegutsevad nad selle nimel pingsamalt. Itaalia poliitik Matteo Salvini üritab luua tugevad plokki, mida ta nimetab Euroopa Rahvaste ja Riikide Ühenduseks. Temaga teevad koostööd ka Hollandi paremäärmuslik liider Geert Wilders ja hiljuti Eestit külastanud Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen. 

Kas võib tulla „roheline laine“?

Mõned väiksemad Euroopa Parlamenti kuuluvad rühmitused üritavad meelitada vasakpoolsete ning roheliste hääli, tuginedes populaarsust kogunud kliimamuutuste protestidele üle Euroopa. 

Tugevaim „rohelise laine“ avaldus võib tulla Saksamaalt, kus Rohelised püüavad märkimisväärselt eelmiste valimiste tulemust ületada. Kliimakriis on oluliseks küsimuseks ka Taani, Rootsi ja Soome valijatele, ent seal ei pruugi see rohelise maailmavaatega erakondadele nii palju hääli tuua.