Repliik

Küsimus | Kas Eesti on nii vaene, et reanimobiili peab korjandusega ostma? (28)

Arvamustoimetus, 26. mai 2019, 21:31
Foto: TEET MALSROOS
Seoses lastehaiglale reanimobiili ostmiseks käiva korjandusega - kas ilma annetusteta ostetava reanimobiilita jääksid Eesti lapsed arstiabita ning riik vaataks sellist olukorda kõrvalt pealt?

Heli Paluste, sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht: Heategevuslike kogumiskampaaniate mõte on lisarahaga mingi hea ja vajaliku muudatuse toetamine ja kiirendamine. Selliseid kampaaniaid raviasutuste toetamiseks tehakse ka rikastes riikides, sest avalik raviraha on alati piiratud ning suuremate investeeringute tegemisel tuleb raviasutustel alati teha valikuid. Heade inimeste kasvav soov ja valmisolek avalikule rahastusele lisaks raviasutusi toetada näitab ühiskonna suhtumise muutust ning tervitame seda igati.

Eesti tervishoiusüsteemis on haiglad eraõiguslikud tervishoiuteenuse osutajad (haiglad on sihtasutused või aktsiaseltsid), kes teevad oma otsused aparatuuri ja seadmete, sh transpordivahendite ja nende sisseseade, ostmiseks iseseisvalt ja vastavalt haigla vajadustele. Ministeerium või haigekassa ei sekku kunagi üksikute seadmete soetamisse ega rahasta nende soetamist kuidagi eraldi – seadmete hind on arvestatud vastavate teenuste hinda ravikindlustuse hinnakirjas ning haiglad saavad teenuse hinna kaudu raha ka uute aparaatide ostuks, kui need vananevad.

Teenuste eest saadava raha piires tuleb haiglal teha kõik vajalikud kulutused ning langetada valikud, kas suunata raha töötasudesse, taristusse, uute aparaatide või autode ostmiseks. Selge on, et suurte investeeringute tegemine (nagu reanimobiil) on eelarvele koormav ja seetõttu kaasatakse heategevuse kaudu ka lisaraha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee