Foto: Teet malsroos/Tiit Tamme
Ohtuleht.ee 26. mai 2019 13:18
Värskelt väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministriks saanud ekrelane Kert Kingo peab esmaspäeval Euroopa Liidu nõukogus Eestit esindama. On tavaks, et enne ELi nõukogusid tutvustab minister riigikogu väliskomisjonile oma seisukohti ja kõnepunkte, kuid Kingo ei ilmunud reedesele nõukogule. Nüüd põhjendab ta sotsiaalmeedias, mis tegelikult juhtus. 

Samuti annab ta vastuse reformierakondlasest riigikogu ja väliskomisjoni liikme Marko Mihkelsoni käitumisele, kes reedel teema Twitteris tõstatas.

"Marko Mihkelson tegi 24.05 oma Facebooki seinal postituse, milles märgib, et Kert Kingo sai väliskomisjonilt esimese noomituse põhjuseta puudumise eest.
Tuletaksin Marko Mihkelsonile, kes on Riigikogu väliskomisjoni aseesimees meelde, et vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse §-le 34 korraldab komisjoni esimees komisjoni tööd sh esitab komisjonile komisjoni töökava ja KUTSUB Vabariigi Valitsuse liikmeid osalema komisjoni istungitel. Komisjoni aseesimees täidab komisjoni esimehe ülesandeid esimehe äraolekul ning muudel juhtudel komisjoni esimehe kehtestatud korras," kirjutab Kingo sotsiaalmeedias.

"Minule EI OLE Riigikogu väliskomisjonist kutset saabunud, ka ei ole mulle kutset saabunud Marko Mihkelsoni poolt (ka mitte ühegi komisjoni liikme poolt). 
Arvestades Mihkelsoni väga pikaaegset kogemust Riigikogu liikmena, peaks ta olema nüüdseks juba selgeks saanud nii parlamendi liikme kui komisjoni esimehe töökorda puudutavad protseduurireeglid. Vastasel juhul tekib põhjendatud küsimus, kuidas on ta parlamendi liikmena oma tööd kõik need pikad-pikad aastad teinud? Marko Mihkelson - sellise lausvale postitamine ja levitamine ei ole Riigikogu liikmele kohane. See näitab absoluutset ebakompetentsust ja ilmselget pahatahtlikkust!"

Marko Mihkelson vastab sotsiaalmeedias Kingole, et väide nagu poleks keegi  ministrit kutsunud, ei päde ning et  komisjon väljendas kohalolnud liikmete konsensusega, kaasa arvatud esimees Enn Eesmaa sõnade kaudu hämmingut selle üle, et minister ei ilmunud ühegi põhjenduseta Eesti seisukohti tutvustama.

"Jutt sellest, et teda pole keegi kutsunud, ei päde. Esiteks esitasid väliskomisjoni nõunikud tavakohase kutse uue ministri nõunikele. Teiseks on ministeerium aastaid teadlik, et enne iga Euroopa Liidu nõukogu on ministril kohustus tulla Riigikogu komisjoni ette tutvustama Eesti seisukohti. Komisjon kas toetab esitatud seisukohti, palub neid täiendada või ei kiida heaks. See on ministrile poliitiliselt siduv otsus. Need elementaarsed kohustused võiks ministril teada olla esimesest töötunnist alates. Kuna pärast komisjoni istungit on selgunud veel seegi, et minister Kingo ei kavatse väliskaubandusministrina Eestit välismaal aktiivselt esindada (aga sisuliselt on ekspordist väga sõltuva riigi väliskaubandusminister sama oluline kui välisminister), siis tekib mul küsimus, miks üldse koalitsioonis see ministrikoht loodi. Kas ainult e-valimiste vastu võitlemiseks ja Eesti eduka digiriigi maine lammutamiseks," küsib Mihkelson.