Eesti uudised

VALIMISBLOGI | FOTOD | TULEMUSED TEADA! Vaata, kes pääsesid europarlamenti (277)

Ohtuleht.ee, 27. mai 2019 00:11
Foto: Martin Ahven
Euroopa Parlamendi valimistel sai parima tulemuse Reformierakond, kes sai koos sotsiaaldemokraatidega parlamendis kaks kohta. Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Isamaa said ühe koha. Isamaa esindaja Riho Terras saab Europarlamendis tööd alustada siis, kui Suurbritannias lahkub EL-ist ja Eesti saab ühe (seitsmenda) koha juurde. Isikutest kogus enim hääli (65 559) sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand.

Reformierakond kogus üle Eesti 87 158, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 77 384, Keskerakond 47 819, EKRE 42 268 ja Isamaa 34 189 häält. 

Paremuselt kuuenda tulemuse tegi üksikkandidaat Raimond Kaljulaid 20 643 häälega. 

Eesti 200 sai 10 706 häält ehk 3,2 protsenti, erakonna esinumber Lauri Hussar kogus 3078 häält ja erakonna esimees Kristina Kallas 4773 häält. 

Roheliste esinumber Evelin Ilves kogus 3084 häält ja Elurikkuse Erakonna esinumber Artur Talvik 1844 häält.

Europarlamendi valimisaktiivsus oli Eestis 37,3 protsenti, mis oli veidi kõrgem kui eelmiste valimiste 36,52 protsenti.

EUROPARLAMENTI PÄÄSESID:

Sotsiaaldemokraatlik Erakond: MARINA KALJURAND

Eesti Reformierakond: ANDRUS ANSIP

Eesti Reformierakond: URMAS PAET

Eesti Keskerakond: YANA TOOM

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond: JAAK MADISON

Isamaa Erakond: RIHO TERRAS ( saab parlamenti pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust) 

Sotsiaaldemokraatlik Erakond: SVEN MIKSER

01:54

Yana Toom: on rumalus teha europarlamendi valimistest siseriiklik protestiaktsioon

"Ma tänan kõiki oma valijaid. Me päriselt pingutasime ja tegime kõvasti tööd kõik need viis aastat," kommenteeris Yana Toom valimistulemusi. "Valimised on alati murekoht." 

"Need on Euroopa Parlamendi valimised. On äärmiselt rumal, et europarlamendi valimistest tehakse mingi siseriiklik protestiaktsioon. Meid on ainult kuus seal ja kui me praegu läheme lootusetult riidu, siis me pole lihtsalt tõhusad ja Eesti suurune delegatsioon ei saa seda endale lubada."

Keskerakonna valimispidu
01:47

Mikser: sotsiaaldemokraatidele oli eduelamust vaja 

"Seda, et teine koht võiks tulla, seda mitmed küsitlused ka kõnelesid. On hea, sotsiaaldemokraatidele vajalik tulemus, positiivset eduelamust on meile vaja," arvas Mikser valimisöises usutluses. "Protestihääl kõlas märksa valjemalt kui nende hääl, kes olukorraga rahul on."

"Me teadsime, et meil on väga tugev esinumber," tunnistas Mikser, et sotsiaaldemokraadid  ehitasid oma kampaania üles Marina Kaljurannale. 

01:09

Urmas Paet: tulemused olid ootuspärased

Valimistel kolmanda tulemuse teinud Urmas Paet tänas kõiki inimesi, kes tema poolt valisid. "Tulemused olid teatud mõttes ootuspärased – uuringud, mida siin mitu nädalat juba avaldati, enam-vähem suundi sisse andsid ja ega lõpptulemus sisu poolest neist väga ei erinenud. Suurt üllatust siin pole," rääkis Paet valimisööl Õhtulehele. 

Eurosaadiku sõnul peegeldavad pühapäevased valimised osaliselt ka sisepoliitikat, kuid seda mitte täielikult. "See oli segu. Oli valijaid, kes väljendasid rahulolematust Eestis toimuvaga, aga see käis käsikäes ka sellega, millisena tahetakse näha Euroopat tulevikus ja ka Eesti nägu Euroopas. Need kõik on omavahel seotud."

Paeda sõnul peegeldasid sisepoliitilist olukorda EKRE-le antud hääled ning ka see, et Keskerakond sai vähem hääli kui mõni aeg tagasi oleks eeldanud. "Ida-Virumaal olid paljud Vene rahvusest valijad segaduses või nördinud ja nad ei suutnud ümber orienteeruda ning ei tulnud üldse valima.

01:03
Kristjan Väli

Riho Terras ei tee suurt numbrit tõsiasjast, tema koht europarlamendis oleneb sellest, kas Suurbritannia lahkub Euroopa liidust või mitte. „Saime väga korraliku tulemuse ja mul on selle üle väga hea meel,“ sõnab ta.

Terras ütleb, et hea valimistulemuse taga on võrdlemisi lihtne saladus: Tallinnast tuleb võimalikult palju väljas käia ja inimestega suhelda.

00:17
Kristjan Väli

Üleliigsete emotsioonideta kulgenud ERRi valimisõhtu võttis rõõmsama pöörde, kui tulemused selgusid. Nimelt hakkasid Elurikkuse Erakonna liikmed õnnitlema valimiste võitjaid.

00:15
Kristjan Väli

EUROPARLAMENTI PÄÄSESID:

Sotsiaaldemokraatlik Erakond: MARINA KALJURAND

Eesti Reformierakond: ANDRUS ANSIP

Eesti Reformierakond: URMAS PAET

Eesti Keskerakond: YANA TOOM

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond: JAAK MADISON

Isamaa Erakond: RIHO TERRAS (saab parlamenti, kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust) 

Sotsiaaldemokraatlik Erakond: SVEN MIKSER

00:03
Kristjan Väli

Pinge on laes. Kohe-kohe saame teada, kes pääsevad europarlamenti.

23:58
Viljar Voog

ERRi valimisõhtule jõudis kohale esimene poliitik, kellel on ka reaalne võimalus europarlamenti pääseda: Urmas Paet.

23:49
Kristjan Väli

ERRi valimisõhtu möödub vaikselt ja mis seal salata - kohale on tulnud võrdlemisi vähe poliitikuid.

23:44
Viljar Voog

Kaja Kallas kahest järjestikkusest valimiskampaaniast: inimesed on väsinud

Millest rääkisid Kallased ja president? Reformierakond on Euroopa parlamendi valimistel harjumatus seisus – nad loodavad üles korjata protestihääli praegusele Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuskoalitsioonile ja pääseda Brüsselisse kolme poliitikuga. Ühtegi kampaaniaplaani nad opositsiooni jäämise tõttu ümber mängima ei pidanud, ütles parteijuht Kaja Kallas.

„Kui ma täiesti kristalselt aus olen, siis me ei hakanud Euroopa parlamendi valimiste kampaaniaga tegelema enne, kui riigikogu valimised olid läbi. See aeg oli ju väga ärev,“ sõnas Kallas.

Kuidas tänapäeval kampaaniat tehakse? „Ma ei oska täpset jaotust vastata, aga me teeme sotsiaalmeedias päris palju tööd, sest inimesed on seal ja järelikult peavad seal olema ka erakonnad, et nendeni jõuda. Ka traditsioonilised kanalid töötavad – vanemad inimesed loevad näiteks ajalehti. Aga silmast-silma suhtlus on see, mis inimestele enim mõjub. Nad tahavad kandidaadiga rääkida ja neilt küsimusi küsida. Me olime väga palju tänaval,“ rääkis Kallas kampaania telgitagustest.

Parteijuhi sõnul on kaks ja pool kuud valimiste vahel väga lühike aeg. „Kui mõelda, et riigikogu valimised olid pikad ja väsitavad ja siis teised valimised otsa, kogu see valitsuse kokku panemise saaga siia vahele – need on nii füüsiliselt kui ka vaimselt rasked,“ nentis Kallas, et parteirahvas on väsinud. Ka erakonna rahakott on kõhnaks jäänud: „Kaks valimiskampaaniat ühe aasta sisse mahutada on finantsiliselt väga keeruline.“

Kaja Kallas ja tema isa Siim Kallas kohtusid sel nädalal lõunalauas president Kersti Kaljulaidiga. EKRE kasutas võimalust süüdistada kolmikut riigipöörde kavandamises. Kallase võttis see võrdlus naerma. Hetkeks mõtles ta, milliste sõnadega kolmekõnet kirjeldada ja ütles siis: „Me tõepoolest kohtusime presidendiga. Ma usun, et Eestis oleks palju probleeme olemata, kui inimesed rohkem omavahel suhtleksid. Konkreetselt ma ei oska midagi (ühtegi teemat – V.V.) välja tuua ja eks need ongi omavahelised vestlused.“

23:42
Marvel Riik

Sotside valimispidu toimub restoranis Platz. Üritus meenutab laupäeva õhtust saunakat. Ainult õlle asemel eelistatakse veini, mitte šampanjat. Arvestatakse, et tuleb kaks kohta ja see on võit võrreldes riigikogu valimiste läbikukkumisega.

23:40
Kristjan Väli

Reformierakonna pidu Kultuurikatlas on kindlasti kõige uhkem. On tunda , et kulutuste pealt kokku ei hoita.

23:35
Marvel Riik

Reformierakond peab Kultuurikatlas igati vägevat pidu: muusika, valgusšõu, söögid-joogid. Kogu kupatus! Inimesed on rahul olukorraga. Kaks kohta tuleb kindlasti. Oleks super, kui brittide lahkumisega tuleks lisa ehk veel kolmas koht.

23:17
Kristjan Väli

ERRi stuudios: Kindral Riho Terras räägib, kuidas sõitis 4000km mööda Eestit, et valijatega juttu ajada.

23:06
Marvel Riik

Isamaa pesitseb restoranis Fork. Tähtsad ninad veedavad koos teiste erakonnaliikmetega mõnusalt aega. Veiniklaaside seltsis hoitakse silma peal valimistulemustel, aga ka jäähoki MMi finaalmängul. Isamaalased on arvamusel, et napilt, aga siiski tuleb neile üks koht Brüsselis.

23:00

Euroopa Parlamendi valimistel jagatakse laiali 751 kohta. Viimaste andmete kohaselt on kogu Euroopa valimisaktiivsus 20 aasta suurim. Millised on valimistulemused välismaal, loe SIIT

22:09
Kristjan Väli

ERRi stuudios: Elurikkuse Erakonna (ERE) juht ja endine riigikogu saadik Artur Talvik ei taha enne Euroopa parlamendi valimiste tulemuste selgumist oma partei võimalusi täiesti maha matta: „Täiesti kummaline tunne on. Üldse ei saa aru, kas läheb hästi või halvasti.“

Pikemalt loe juba siit.

21:55
Marvel Riik

Kuigi valimisjaoskonnad on suletud, jäi Keskerakonna esimees Jüri Ratas prognooside osas napisõnaliseks. "Keskerakond loodab saada 1-2 kohta. Eelmine kord saadi üks koht ja see oli tubli tulemus," märkis Ratas.

21:41
Kristjan Väli

Tagasihoidlik värk: Keskereakonna valimispeol suurt melu pole. Kas kellaaeg on liiga varajane?

Keskerakonna valimispidu
21:28
Viljar Voog

Erki Savisaar on esimene prominent, kes laekub pidulikule ERRi valimisüritusele. Ta tänab kõiki, kes on hääletamas käinud ja on igati rõõmus, et valimisaktiivsus oli eelnevate aastatega võrreldes küllaltki kõrge.

"Trend on positiivne. Loodame, et järgmistel valimistel on see veelgi kõrgem!" sõnab ta.

Tallinnas Lasnamäel ja Ida-Virumaal oli valimisaktiivsus siiski võrdlemisi madal. Tavaliselt kogub Keskerakond enim hääli just eelmainitud ringkondades. Savisaar ütleb, et tema seepärast ei muretse. "See on rahva enda soov," leiab ta. 

21:20
Marvel Riik

Keskerakond alustas peoga varakult - kell 20. Kohal on üksikud kandidaadid, ülejäänud riigikogu ja Tallinna võimuaparaadi esindajad. Pidu on siiski väga tagasihoidlik võrreldes Saku suurhalliga, kus peeti riigikogu valimispidu. Kuigi viimased poolteist nädalat on räägitud sellest, kas Keskerakond üldse pääseb Brüsseli, siis kohapeal usutakse, et üks koht ikka tuleb.

21:03
Kristjan Väli

Telemajas toimuv ERRi valimisüritus avas uksed 21.00. Otsesaade algab 22.00. Pokaalid kihisevaga ootavad, aga kedagi veel kohal pole.

20:52
Kristjan Väli

Europarlamendi valimistel käis hääletamas 112 728 tallinlast ehk 42,2% hääleõiguslikest pealinlastest.

20:46
Kristjan Väli

Hääletamisest osavõtu statistika näitab, et valimisaktiivsus oli 37,3%. Ajalukku vaadates on näha, et tegemist on igati hea tulemusega.  

Varasematel aastatel:

2004: 26,8%
2009: 43,9%
2014: 36,5%
2019: 37,3%

20:35

Täna öösel selguvad Euroopa Parlamendi valimistulemused 28 Euroopa Liidu riigis. Kuidas on oodata 751 saadikukoha jagunemist? Mida enne valimistulemuste teadasaamist parlamendi koosseisu kohta oodetakse ja loodetakse? Loe pikemalt SIIT.

20:12

Keskerakonna nimekirjas Euroopa Parlamenti kandideeriv Igor Gräzin on valimiskomisjonile saatnud avalduse, milles palub e-valimiste tühistamist, kuna valimiste kodulehel (valimised.ee) ei olnud tema nimi leitav. Loe edasi SIIT.

18:38

21,9% on Ida-Virumaa kõige väiksema valimisaktiivsusega piirkond Eestis üldse. Eeskujuks on Tallinn, kus näitaja on 38,8%. Kaugele ei jää ka Tartu (38,4%) või Harjumaa tervikuna (38%).

Vaata numbreid täpsemalt SIIT!

18:34
Marvel Riik

Ida-Virumaal on valimisaktiivsus väiksem kui viis aastat tagasi. Kell 16 avaldatud numbrid ütlevad, et Ida-Virumaal on käinud valimas 21,9% kõikidest valijatest. Viis aastata tagasi oli vastav number samal kellaajal 25,4%. Keskerakonnale suurt lendu selle pealt oodata ei ole.

18:19

Lugeja hõikab: Keskerakond on Tallinnas korrastunud

Kommentaariumis teatab lugeja, et Tallinnas Õismäel ja Stroomil on Keskerakond enda valijad mobiliseerinud. „Juba käisin [valimas] ja see hääl läks Keskerakonnale. Minu kaheksa sõpra andsid ka hääle Keskerakonnale.“

Kommentaariumis kostub palju sedagi, et ainuõige valik on 135 – Mart Helme (kes on teatanud, et tuli erakonnale appi ega plaani Brüsselisse minna, kui peaks valituks osutama).

Teiste häälepaelte seas kostub ka ükskõiksus:Savi on sellest, kes saab [parlamenti]. Ega lihtinimese elu paremaks ei lähe.“

17:32
Marvel Riik

Kandidaadid valimispäeval: Ansip teeb poes sisseoste, Toom hääletab haigla valimisjaoskonnas

Õhtulehe helistab Euroopa Parlamendi kandidaatidele, et saada aimu, millega nad parajasti tegelevad.

Kell viis haarab toru Reformierakonna esinumber Andrus Ansip. „Küsimusteks on vale aeg ja koht,“ ütleb ta, „Olen poes.“

Kuid sellele vaatamata laseb ta kiirelt küsimused esitada. Mis ostate? Kas läheb tähistamiseks? „Hehe, ma ei hakkaks seda seletama, mida ma praegu ostan.“

Ei jätaks head muljet? „Mm, noh.. (naer).“

Valimistulemustest Ansip rääkimata ei soostu. Vara veel, kesköö paiku selgub. „Kust mina tean, keda nad [valijad] valinud on.“

Aga tunnetuslikult, kumb pääseb sisse, kas EKRE või Isamaa? „Raske öelda. Mis ma ikka ennustusega tegelen. Ma loodan, et Eesti opositsiooni ja koalitsiooni mõõduvõtmine lõppeb 4-2,“ märgib Ansip.

Loetud minutid hiljem helistab tagasi Keskerakonna esinumber Yana Toom. Parajasti astub ta välja Magdaleena valimisjaoskonnast Pärnu maanteel. „Ilm on vastik,“ rõhutab Toom.

Palju rahvast valimisjaoskonnas oli? „Oli üks härrasmees,“ vastab ta. Põhjus, miks nii vähe inimesi valimisjaoskonnas on, peitub Toomi hinnangul jällegi ebameeldivas ilmas. Ilma tõttu ei maksa arvata, et paljud veel plaanivad valima minna.

Sarnaselt teistele kandidaatidele ei kipu Toom tegema ennustusi, milliseks kujunevad valimistulemused. „Mul pole õrna aimugi, mis võib olla tulemus,“ ütleb ta. „Hääletamistulemus paneb paika, kellel oli õigus. Mida ma siin räägin?“

16:49
Marvel Riik

Raimond Kaljulaid tulemuste üle ei spekuleeri: „Olukord on ettearvamatu.“

Üksikkandidaadina Euroopa Parlamenti pürgiv Raimond Kaljulaid veedab valimispäeva valdavalt koduseinte taga. Kuigi valimised on lõpusirgel, ei taha Kaljulaid ennustada, kes saavad Brüsselis tooli. „Ennustamatus on veelgi suurem kui riigikogu valimistel,“ ütleb Kaljulaid.

Kui üksikkandidaat veerand viis Õhtulehe kõnele vastab, et anda aru enda tegemistest valimispäeval, peatub Kaljulaid esmalt maasika ja granaatõuna jäätisel, mida ta on kohe-kohe hakkamas sööma. Ta redutab koduseinte taga, kus vastab inimeste sõnumitele, kes on tema poolt hääletanud. „Nad teatavad mulle sellest üle Eesti,“ ütleb Kaljulaid.

Uhke jäätis ei ole soetatud tähistamise eesmärgil, vaid niisama möödaminnes ühest kesklinna kaubanduskeskusest. Tee peale jäi ka valimisjaoskond, kuid seal Kaljulaid pikemalt ei peatunud. „Mul oli nokamüts peas ja samm kiire, et keegi ei saaks mind süüdistada valijate mõjutamises valimispäeval.“

Valimisjaoskonnas erilist melu ei olnud, sest paljud, kes on otsustanud valida, on seda juba niikuinii teinud, muljetab Kaljulaid. Milliseks kujunevad valimistulemused, sellele selget vastust üksikkandidaadilt ei tule.

„Ennustamatus on veelgi suurem kui riigikogu valimistel. Täiesti võimatu on prognoosida, kelle valijad lõpuks tulevad välja,“ räägib Kaljulaid. „Saame selle teada kesköö paiku.“

Aga kumb pääseb parlamenti, kas Isamaa või EKRE?

„Ei oska öelda. Mõlemal erakonnal on keeruline oma toetajaid valima saada. Kuna valimisaktiivsus tuleb väiksem kui riigikogu valimistel, siis siin mängib ülisuurt rolli see, kelle valijad tulevad välja.“

16:49

Pärastlõunaks on hääletanud 34% valijatest

Euroopa Parlamendi valimistel oli kella 16 seisuga käinud hääletamas 34% valijaskonnast. Kõige kõrgem on seni olnud osalusprotsent Tallinnas (38,8%) ja kõige madalam Ida-Virumaal (21,9%).

2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oli pärastlõunaks hääletanud 31,6% valijatest.

Kõik 444 valimisjaoskonda on avatud kella 20.00-ni. Hääletada saab üksnes oma elukohajärgses jaoskonnas. Kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks pass, ID-kaart või juhiluba. Valijakaarti ei ole vaja kaasa võtta. Eelhääletamisel ja e-hääletamisel antud häält täna muuta ei saa.

16:28

Ligi 70 aasta jooksul on Euroopa Parlamenti kuulunud vähemalt 5000 liiget. Tõsi, paljud inimesed on istunud parlamendis mitu koosseisu. Loe SIIT, kes on olnud läbi aegade värvikaimad saadikud!

15:19

Tänasel valimispäeval on aktiivne valimisreklaam kõikjal keelatud. EKRE liikmed Martin ja Mart Helme sellest keelust hoolivat ei näi, sest kutsusid kõiki raadioeetris EKRE poolt hääletama. Helmedel on Tre Raadios igal pühapäeval saade "Räägime asjast", kus nad täna ka üleskutse eetrisse paiskasid.

14:06

Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi oli isikuti kindlalt kõige populaarsem kandidaat sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand, kellele lubab Euroopa Parlamendi valimistel oma hääle anda 18 protsenti kõigist valijatest. Talle järgneb kümne protsendilise toetusega Yana Toom ja kolmandal kohal on Andrus Ansip, kellel on 8 protsendiline toetus. Kuidas küsitluse järgi kohad jaguneda võiksid? Vaata SIIT!

12:41

2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oli keskpäevaks hääletanud 25,3% valijatest, kuid praeguseks on oma hääle andnud juba 29,1 % valijatest. Veel jõuad - mine ja anna oma hääl!

12:38

Praeguseks on käinud hääletamas 29,1 % valijatest. 

Euroopa Parlamendi valimistel oli kella 12 seisuga käinud hääletamas 29,1% valijaskonnast. Kõige kõrgem on seni olnud osalusprotsent Tartu linnas (33,7%) ja kõige madalam Ida-Virumaal (17,1%).

12:30

Ansip tahab Euroopas jätkata: „Mulle meeldib see töö, mida ma teen.“
Miks? Vastuse saad SIIT!

Kas ta soov täitub või ei - see selgub juba õhtul!

12:16
Ohtuleht.ee

Septembris avaldas Euroopa Parlamenti pürgiv Yana Toom Õhtulehele, et tõenäoliselt saab ka EKRE ühe mandaadi. 
"Aga EKREl on kaadriga selline olukord, et kas neil on mõistlik saata keegi oma nii-öelda kõvadest tegijatest Brüsselisse?“ mõtiskles Toom. „Ma ei ole selles kindel. Olgem ausad, EKRE on kahe inimese, ühe pere erakond.“

Loe rohkem SIIT!

12:09

Millises järjestuses on Mustamäel valimisjaoskonna, baari ja taarapunkti populaarsus? Loe siit!

10:25

Ja muidugi võib lugeda, et millised kummalised inimesed on europarlamenti valitud. Kristiina Ojuland valikusse ei kuulu. 

10:17

Kui veel pole valimas käidud, siis saate lugeda, mis vastasid erakondade esinumbrid (v.a. Kesk ja EKRE, mis ei leidnud aega vastata) Õhtulehe küsimustele https://www.ohtuleht.ee/963930/pihitool-eurovalimiste-esinumbrid-avaldavad-millise-poliitilise-kursi-votab-euroopa-ja-kus-voiks-asuda-selle-pealinn