Eesti uudised

1. JUUNIL TULEB VÄIKEPOODIDES KAOS: alkoholiseaduse muudatus võib viia kohtusse! (88)

Arvo Uustalu, 24. mai 2019 21:20
UKSE EES: 1. juunil jõustuva alkoholiseaduse seletuskiri näeb ette ruumilist piirangut, ehk siis alkoholi eraldamist teistest kaupadest. Ka ei tohi alkohol olla liiga nähtaval kohal. Veel mõned päevad tagasi aga ei pääsenud Viiratsi Konsumisse viinaletist möödumata.Foto: Aldo Luud

Juunist peavad kauplused võimaluse korral piirama väljapanekut saalis nii, et alkohol ei oleks märgatavalt nähtav. Uued nõuded ei kuulu täitmisele, kui müügisaali suurusest tulenevalt ei ole see mõistlikult korraldatav. Kaupmehed heidavad seadusele ette üldsõnalisust, mistõttu jäädakse ümberkorraldustega jänni.

Kaubanduskettide juhtidele teeb peavalu ümberkorraldustega seotud kulu, sellega kaasnev klientide pahameel, aga seegi, et üldsõnalise seaduse tõttu ei teata ka täpselt, mida ühes või teises poes siis ette võtma peaks.

Riigikogus juba 2017. aasta lõpul vastu võetud alkoholi- ja reklaamiseaduse muutmise seadus paneb jaemüüjate turjale mitmed kohustused. Juhiste täitmist hakkavad kontrollima tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti töötajad. Kaupmeestele teeb muret, et kui seaduse tekstis täpselt näpuga järgi ajada ei saa, hakkab alkoholiriiuli asukoht sõltuma ühe või teise ametniku tõlgendusest. Seadus jätab puutumata väikekauplused, kus kauba varjamine oleks võimatu, kuid samas ei sätesta, kui palju ruutmeetreid müügisaalil olema peab. Kui algul kavatses sotsiaalministeerium kehtestada nõude, mille kohaselt tuleb üle 450ruutmeetrise pinnaga poodides alkohol muust kaubast eraldada läbipaistmatu seinaga, siis sellest nõudest loobuti. Seaduse tõlgendamiseks koostati kauplustele juhend, kus selgitati mõisteid nagu „märgatavalt nähtav“.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

24.07.2021
ALKOHOL MEELDIB AINA ENAM? Need neli eluhetke ajavad eriti kergesti jooma
13.06.2019
ÕL FOTOD | Kas ja kuidas on kauplused oma alkoholileti ära varjanud?
20.05.2019
Viinaturism taas tõusuteel: soomlased tõid Eestist miljon liitrit rohkem alkoholi kui mullu
03.01.2019
Endine alkohoolik: alkohol ei too õnne ega loo tulevikku

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee