Maailm

„Ameerika Talibaniks“ ristitud terrorist on nüüd vaba mees (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. mai 2019 21:00
John Walker Lindh ehk Ameerika TalibanFoto: AFP/Scanpix
John Walker Lindh, hüüdnimega Ameerika Taliban pääses reedel vanglast vabaks, vahendavad New York Times ja BBC.

Otsus Lindh vabadusse lubada hämmastas nii USA välisministrit kui presidenti. „Täiesti arusaamatu otsus,“ kommenteeris välisminister Mike Pompeo. „Mulle ei meeldi see kohe üldse,“ sõnas president Trump ning teatas, et valitsus hakkab Lindhil hoolega silma peal hoidma. Enda sõnul üritas Trump Lindhi vabanemist ära hoida, kuid juriidiliselt polnud see võimalik. Trump on kindel, et Lindh ei ole oma toetust terrorismile maha jätnud. Seda usuvad paljud. 2017. aastal avaldas ajakiri Foreign Policy USA valitsuse dokumendid, milles kirjas, et Lindh kirjutab ning tõlgib vägivaldse ja džihadistliku sisuga tekste.

USA sõjaväelased nabisid Lindhi kinni 2001. aastal Afganistanis. Järgmisel aastal toimetati ta Ühendriikidesse tagasi, kus talle määrati Talibani toetamise eest 20 aastat vangistust, millest ta nüüd 17 ära istus.

Lindh, tema vanemad ning advokaadid keeldusid tema edasisi plaane täpsemalt kommenteerimast. Teadaolevalt kolib ta Indiana osariigist, kus ta vanglas istub, nüüd Virginiasse ning kohus määras teda valvsalt jälgima kriminaalhooldaja.

38aastane John Walker Lindh jättis 16aastasena kooli pooleli ja astus islamiusku. Järgmisel eluaastal kolis ta Jeemenisse ning õppis selgeks araabia keele. 2001. aastaks jõudis ta Afganistani ja liitus Talibaniga. 2002. aastal enne vangiminekut väitis Lindh, et kui oleks enne teadnud Talibanist seda, mida teadis nüüd, poleks ta nendega kunagi liitunudki.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee