Maailm

Venemaa esitas kursilt kõrvale seilanud Eesti laevakaptenile süüdistuse (29)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. mai 2019 17:18
Kalalaev RoxenFoto: morobell.ee
10. mail pidasid Vene võimud kinni Soome lipu all seilanud kalalaeva, mis liikus ilma loata Venemaa vetes. Laeva kaptenile esitati sel nädalal süüdistus, kuid selle täpne sisu pole teada.

Helsingin Sanomat vahendas, et Soome kalalaev Roxen püüdis saaki täiesti seaduslikult, ent navigatsioonivea tõttu kaldus õigelt kursilt kõrvale ja sattus Venemaa majandusvööndisse. Roxen on registreeritud Soomes, kuid teadaolevalt polnud pardal ühtki soomlast, laeva meeskond koosnes neljast mehest, kolm kalurit ja kapten, kes on eestlased. Laev kuulub ettevõttele Morobell, mille juhatuse liikmed Raivo ja Aldona Baum kinnitasid ERRile, et röövpüügiga nende meeskond kindlasti ei tegelenud. Helsingin Sanomat kirjutab, et ehkki Morobelli juhivad eestlased, leiab ettevõtte Soome kaubandusregistrist.

Samal teemal

Kaluritel õnnestus enne kinnipidamist püüda umbes 300 tonni kala. Vene meedia andmeil pärines 7,5 tonni juba nende vetest, ehk nende silmis oli tegemist illegaalse püügiga. Väidetavalt põhjustas see majanduslikku kahju 49 miljoni rubla väärtuses (umbes 678 000 eurot).

Soome välisministeeriumi esindaja sõnul ei ole alust kahtlustada, et Venemaa kalalaeva ja selle meeskonda kinni pidades mingit poliitilist mängu üritaks mängida. Soomlased suhtlevad nii Vene välisministeeriumi, kalalaeva omava firma kui piirivalvega, et laev ja selle meeskond võimalikult kiiresti tagasi toimetada.

Vene meediakanal TASS vahendab, et eestlasest kaptenile esitati süüdistus ning teda ootab 29. mail kohtusaal. 

Samal teemal

18.05.2019
Eesti konsul saabus Kaliningradi kinnipeetud traaleri meeskonda abistama
15.05.2019
Venemaa pidas Läänemerel kinni Soome lipu all sõitva Eesti kalalaeva