Poliitika

SEGADUS RIIGIKOGUS: keegi ei öelnud Kert Kingole, mida ta tööl tegema peab (132)

Johanna-Kadri Kuusk; Kristjan Väli, 24. mai 2019 14:55
EKRE väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.Foto: Tiit Tamme
Värskelt väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministriks saanud ekrelane Kert Kingo läheb esmaspäeval Euroopa Liidu nõukogusse Eestit esindama. Kuigi enne ELi nõukogusid on tavaks, et minister tutvustab riigikogu väliskomisjonile oma seisukohti ja kõnepunkte, ei ilmunud Kingo reedesele nõukogule.

Asjast säutsus Twitteris reformierakondlasest riigikogu ja väliskomisjoni liige Marko Mihkelson, kelle sõnul sai värske minister oma esimese noomituse.

Samal teemal

Minister sai vaid märkuse

Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa sõnul ei teinud nad Kingole noomitust, kuigi oma nägu ta reedel tõesti ei näidanud. „Me tegime märkuse. Loomulikult ei olnud me rahul sellega, et minister ei tulnud, aga sellist järsku hukkamõistu ei saanud me teha, sest me ei teadnud põhjust, miks ta tulemata jättis. Me küsisime Jüri Seilenthali käest, kes olevat hommikul veel proua Kingot briifinud seoses selle 27. [ELi nõukogud – toim.] kokkusaamisega,“ selgitas Eesmaa.

Eesmaa sõnul käib välisminister tavaliselt enne ELi nõukogu väliskomisjonile oma seisukohti tutvustamas ja nende kohta heakskiitu saamas. „Käime lihtsalt need punktid läbi ja palume ministril oma nägemuse esitada. Seda me kahjuks teha ei saanud ja me alati kutsume mõne poliitiku tema asemele. Jüri Seilenthal on väga professionaalne aga ta ei ole poliitiliselt vastutav. Me ei olnud kaugeltki rõõmsad, et proua Kingo ei tulnud.“ 

Ministri puudumisest hoolimata andis väliskomisjon tema esmaspäevastele seisukohtadele heakskiidu. Eesmaa sõnul tehti seda sellepärast, et neid jutupunkte oli arutatud juba möödunud novembrist saati, vahepeal ei ole palju muutunud ja komisjonil ei olnud nende suhtes ka vastuväiteid. Samas avaldas väliskomisjoni esimees lootust, et minister Kingoga on võimalik pärast ELi nõukogusid kohtuda. „Ei saa salata, et nõukogu liikmed soovivad temaga rohkem tuttavaks saada, sest ta on ju esimest korda riigikogus, ta on esimest korda minister. Tahame temast ja tema arvamustest rohkem teada,“ sõnas Eesmaa.

Kingo ei teadnud kohtumisest midagi

Minster Kingo kinnitas Õhtulehele, et temal polnud aimugi väliskomisjoniga kohtumisest. „Teate ausalt ma isegi ei teadnud, et ma pean sinna minema. Mitte ühtegi teadet mulle sellest ei tulnud. Mina kuulsin sellest ka täiesti juhuslikult ja ise ka imestan, et huvitav küll,“ sõnas Kingo ja märkis, et tal ei ole hetkel ka ühtegi nõunikku, kes teda abistaks.

„Ei ole mulle keegi mitte midagi teatanud sellest. Nii see lihtsalt ongi. Meil oli täna kantsleritega mitu ja mitu koosolekut ja kordagi ei tulnud sellisest teemast juttu,“ kinnitas minister veelkord.

Ministri väliskomisjonilt puudumine ei ole erandlik

Jüri Seilenthal ütleb, et tema ei oska öelda, mispärast Kingo ei jõudnud väliskomisjoni ette: "Mina ei ole tema kalendrikoostaja.“

Seilenthal sõnab, et ta kohtus Kingoga esmakordselt täna hommikul, et värsket ministrit briifida seoses esmaspäevaste sündmustega, kui Kingo peab Euroopa Liidu nõukogus Eestit esindama.  

„Ma mainisin, et ma lähen varsti briifima ka väliskomisjoni seoses selle sama teemaga, aga see on ka kõik. Ma tegelikult eeldan, et majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametnikud, kes on tema otseses käsuahelas, on teda teavitanud, mis ta päevakava ette näeb,“ lausub Seilenthal.

Seilenthal märgib, et olukord, et minister väliskomisjonis ei käi, ei ole kindlasti erandlik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee