Maailm

LIIGA PALJU RAHVAST: Mount Everesti tipus tekivad eluohtlikud ummikud (4)

Toimetas Aare Kartau, 24. mai 2019 13:32
22. mai foto Mount Everesti tippu suunduvast rahvamassist. Foto: AFP/Scanpix
Maailma kõrgeim mäetipp Mount Everest ehk Džomolungma on viimastel päevadel inimestest pungil. Himaalaja mäestiku kõrgeimat punkti vallutada soovivad mägironijad tekitavad ummikuid ning seavad kaasinimeste elusid ohtu.

Sel nädalal, vaid paar tundi pärast tipu vallutamist, hukkus Mount Everestil USA mägironija Don Cash, teatab portaal Outside. Cash oli üks 200 inimesest, kes kolmapäeval maailma kõrgeimasse punkti jõudis. Tagasiteed raskendas arvukate mägironijate tõttu tekkinud ummik. Vähemalt kaks tundi kestnud ootamine, et Cash ja tema šerpadest teejuhid madalamale liikuma saaks, sai mehele saatuslikuks. Ta ei ole sugugi ainus inimene, kes on viimasel ajal Mount Everestil elu kaotanud. Vaid kolmapäeva jooksul hukkus kolm inimest.

Täna me mõistame, kui ülerahvastatud väike rada maailma tipuni on. Kolmapäeval mägironija Nirmal Purja poolt Facebooki postitatud foto näitab pikka inimrivi mäe vallutamise ühel viimasel katsumusel Hillary Stepil. Avalikkus reageeris sellele üllatusega ning paljud kommenteerijad ei suutnud uskuda, et foto on reaalne. 

See pilt pole aga esimene tõend ülerahvastusest Mount Everestil. Ka 19. aprillil tehtud foto Khumbu jäämurrust näitab, kui palju rahvast võib maailma kõrgeimas paigas samaaegselt olla.

Mägironija Alan Arnette'i sõnul külastab Everesti tippu sel aastal rekordiline arv inimesi. Tugevate õhuvoolude tõttu, mis mäe tipus pea terve aasta ringlevad, on kõrgustiku vallutamiseks ideaalsed heal juhul nädal, halvemal juhul vaid kaks või kolm päeva mai lõpus. See sunnib paljusid ekspeditsioone samal ajal kogunema, mis tekitab omakorda ummikuid ning ohtlikku ülerahvastatust kitsas piirkonnas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee