Sisuturundus

Kas hinnavahelepingutega kauplemisega on võimalik rikastuda? 

RankBrain Meedia, 24. mai 2019, 12:47
Foto: Envato Elements
Hinnavahelepingud? CFD? Aasta-aastalt populaarsust koguva finantsinstrumendiga kauplemine tekitab jätkuvalt palju küsimärke. Järgnevalt vastame enim levinud küsimustele, mis puudutavad nende menukate kauplemisinstrumentidega tegelemist.

Arukas kaupleja hajutab portfelli mitmekesistamise abil tegevuse käigus võetud riske. Hinnavahelepingutega ostmine-müümine pakub võimalust lisada täiendav instrument oma "tööriistakasti".

Aktsiaturul kauplemisega võrreldes on tegu siiski vähem tuntud variandiga. Kasutades usaldusväärseid vahendajaid pakub tegevus turvalist kauplemisvõimalust, ent turvalisus ei võrdu riskide puudumisega. Enne plusside-miinuste juurde jõudmist uurime aga lähemalt, millega on ikkagi täpselt tegemist.

Mida kujutavad endast hinnavahelepingud?

Asjatundjad räägivad hinnavahelepingutest suupärase lühendiga CFD. See kolmetäheline lühend pärineb ingliskeelsest terminist Contract for Difference. Tegu on lühiajalise investeerimisvõimalusega, seejuures on kõik CFD-d olemusel tuletisinstrumendid. Viimane tähendab, et finantsinstrumendi väärtus on seotud kindla indikaatori, alusvara või mõne muu finantsinstrumendiga.

CFD kui tuletisinstrumendi hind põhineb alusvaral. Niiviisi pole tehing seotud ühegi vara füüsilise omandamisega, vaid lepingud luuakse maakleriga. Hinnavahelepingutega kauplemisel saad erinevate finantstoodetega kaubelda, seejuures neid produkte ise omamata. Konkreetse tehingu tingimustest sõltuvalt saab kaupleja kasumit või kannatab kahjumit vastavalt alusvara hinnakõikumistele. Alusvarade võimaliku sisu spekter on lai, näiteks kuuluvad sinna aktsiad, indeksid, toorained ja võlakirjad.

Kuidas nendega kauplemine välja näeb?

Praktikas saad hinnavahelepingutega kaubelda järgnevalt: ostad või müüd CFD-sid, misjärel saad kasumit või kannatad kahju põhinedes lepingu sisenemis- ja väljumishinna muutusel.

Võtame võrdluseks aktsiatega kauplemise. Kui aktsiaid ostes saad reaalse vara väärtpaberi näol (ka virtuaalsena), siis CFD maailmas sõlmid vaid lepingu. Selle lepingu raames teed panuse alusvara tuleviku hinnale. Ostu- ja müügitehinguid saad teha binaarses valikute süsteemis: alusvara hind langeb või alusvara hind tõuseb. Kasumi või kahju määrab tehingu sulgemisel ilmnev alusvara hinna muutus.

Mida peaks kauplemise kohta kindlasti teadma?

CFD pole parim valik esimeseks kauplemisalaseks katsetuseks, sest see on võrdlemisi keeruline instrument. Kui aga algaja on endale põhjalikult selle toimimise mehhanismid selgeks teinud, mõistab kõiki kaasnevaid riske ja oskab kauplemisel tehtavaid investeeringuid tasakaalustada, siis loomulikult pole probleemi alustamisel puhtalt hinnavahelepingutega.

Näiteks Eestis pakub CFD kauplemise võimalust koos põhjaliku juhendiga Admiral Markets. Siiski, sarnaselt igale investeerimisportfelli kuuluvale finantsinstrumendile nõuab CFD enda kõrvale riske hajutavaid investeeringuid. Strateegia loomisel tasub arvestada, et pikalt CFD positsioonide lahtisena hoidmine tähendab lisakulusid. Nimelt lisanduvad positsioonide avatuna jätmisel tasud, mis vähendavad esialgu kasumlike positsioonide tulusust. Taoliseid nüansse leidub hulgaliselt ja enne kauplema hakkamist tasub olulisimad endale mõistetavaks teha.

Miks ikkagi kaubelda hinnavahelepingutega?

CFD kasuks räägivad madalad kulud, kõrgem paindlikkus ja lühikeseks müümise võimalus. Madalamad kulud tulenevad võrreldes näiteks klassikalise aktsiatega kauplemise tehingutega kaasnevate tasude puudumisest. Paindlikkus seisneb võimaluses igal hetkel tehinguid sulgeda ja kasutada võimenduse varianti.

Maakeeli tähendab lühikeseks müümine, et saad teha CFD-le müügitehingu vajamata selleks eelnevat ostutehingut. Tajudes langust turul, saab teha kohese müügi, misjärel võimalik alles hiljem ostuga positsioon sulgeda.

Millised on hinnavahelepingutega kauplemise kitsaskohad?

Lühiajaline kauplemise stiil toob kaasa hulgaliselt riske, mistõttu sobib see pigem edasijõudnud investoritele ja kauplejatele. CFD maaklerite ja kauplemisvõimaluste vahendajate valikul tasub olla tähelepanelik. Netiavarustest juhuslikult leitud platvormidele registreerumisel võib kergesti petturite küüsi langeda. Pigem tasub eelistada tuntud tegijaid, kelle puhul on hinnas usaldusväärne maine ja kontrollitud tegevus.

Samuti tasub meeles pidada, et hinnavahelepingute puhul puudub igasugune omanikustaatus. Iga CFD väärtus seisneb konkreetse ajahetke turuhinnas, mitte õiguses omada osaliselt või täielikult teatud vara.

Kas tegu on turvalise toiminguga? Millised on riskid?

Usaldusväärsel platvormil kaubeldes, näiteks Admiral Marketsi kaudu, on tegu täiesti turvalise toiminguga. Küll aga ei tähenda, et tegu oleks riskivaba tegevusega. Loomulikult kätkeb hinnavahelepingutega kauplemine riski rahaliseks kaotuseks sarnaselt teiste investeerimisotsustega.

Riskide hajutamine on oluline, ent sama tähtis on endale finantsinstrumendi toimimise aluspõhimõtted selgeks teha. Veidi sügavam mõistmine aitab alandada riske, mis tulenevad puhtalt teadmiste vähesusest.

Jah, CFD kauplemisel saatva edu korral saab täiendavat kapitali koguda. Küll aga pole tegu universaalse skeemiga, mille alguspunktis toimub raha investeerimine ja lõpp-punktis on vaja vaid panga väljavõtte põhjal otsustada, kas lisandus miljon või miljard eurot. Nagu iga finantsinstrumendi korral, vajab tulusate tulemustega investor vaba raha, plaani ja strateegiat. Kusjuures hinnavahelepingutega edukalt kauplemine nõuab keskmisest rohkem kogemust ja taustateadmisi. Tänapäeval pole aga tegu sugugi raske ülesandega, sest internetis leidub praktilisi materjale teadmiste omandamiseks.

Kindlasti ei tohiks ükski investor unustada, et isegi kõige kopsakam teadmistepagas ei kindlusta turu ennustamatute muutuste vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee