Eesti uudised

Tänavakunsti tuurid avavad linlaste jaoks juba tuttavad paigad 

Kristjan Roos, 23. mai 2019, 17:35
Tallinn Music Weeki Telliskivi tänavakunsti tuuril kuulsid huvilised teoste sünni lugusid. Pildil Argentinast pärit tänavakunstniku Martín Ron Muralese teos. Foto: Teresa Baroet
Festivalil Tallinn Music Week korraldatud Telliskivi tänavakunsti tuur osutus nii menukaks, et Tartu Pseudo Tours otsustas hakata seal regulaarselt ringkäike korraldama.

Märtsikuisel tuuril käinud tunnistasid, et ringkäigul avanes nende jaoks juba tuttav paik, ja seda märkisid needki, kes on Tallinnast pärit. „Maalid ümbritsevad linnaku külastajaid alati ja visuaalne ilu on alati oma koha peal, kuid eriline oli just kuulda teoste sisu kohta. Nii palju kui on kuulajaid, on ka arvamusi ja lemmikuid – kunst on ju subjektiivne,“ ütles Tartu Pseudo Toursi eestvedaja Salme Kulmar. Tema sõnul tulid paljud tuuri järel tänavakunsti teemal mõtteid jagama ning uuriti ka sobivate seinapindade kohta, kuhu oleks võimalik maalida.

Menuka tuuri tuules algabki nüüd laupäeval kell 12 Telliskivi tänavalt Reval Café eest kahetunnine ingliskeelne retk, kus räägitakse sellest, kuidas seinamaalid Telliskivi loomelinnakusse tekkisid ja millest need jutustavad. Peatutakse teoste autoritel ning tehakse muuhulgas juttu grafiti ajaloost. Teekonda ilmestavad vanad fotod ajast, mil piirkonnas asus Balti Raudtee peatehas. 1. juunil kell 13 korraldatakse samas eestikeelne retk. Kuni 15-aastastele on see lastekaitsepäeva puhul tasuta.

Üks asi viib teiseni


Kas ekskursioone ette valmistades on korraldajad ka ise midagi sellist avastanud, mis on tekitanud neis vau-efekti? Kulmari sõnul ongi juba ringkäikude ettevalmistamine väga huvitav. „Ühe asja kohta uurimine viib tavaliselt nelja-viie muu teemani, ning lõpuks avastad, et pole pingsalt ekraani vaatamise tõttu mõnda aega silmi pilgutanud! Igal kunstnikul on oma teekond ning oma põhjused ja teemad, millele on looming rajatud, seega on avastamist erinevatel tasanditel tohutult. Viidatakse faktidele, nähtustele ja projektidele, mille kohta uurimine avab omakorda järgmise laeka...“ avas Kulmar giiditöö telgitaguseid.

Erilised on tema sõnul ka loomulikult veedetud hetked kunstnikega, mil õpib natukenegi tundma kaunist hinge kunstiteose taga. „Vaieldamatult tekib kõige unustamatum vau-efekt inimese endaga kohtumisel, kuid uskumatult ägedaid ja südant puudutavaid lugusid on seotud ikka paljude teoste või kunstnikega, näiteks et inimene on veetnud kodutuna mitu kuud autos elades, enne kui jõudis tänavakunstini, mis on temast teinud nüüd rahvusvaheliselt tuntud isiku,“ tutvustas Kulmar. Tuuri ettevalmistamisel pakkus palju avastamisrõõmu ka Balti Raudtee peatehase ajaloo uurimine ning lugu sellest, kuidas kõik algas Tallinna–Peterburi raudtee rajamisest 1869. aastal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee