Laiutav osooniauk Antarktika kohalFoto: NOAA via AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 23. mai 2019 19:36
Rahvusvaheline teadlaste rühm avastas, et keelatud aine CFC-11 paiskub Maa atmosfääri Hiina idapoolsetest provintsidest, vahendavad BBC ja ajakiri Nature.

Gaasilist ühendit CFC-11 kasutati kunagi majade ja külmikute vahtisolatsiooni valmistamiseks, kuid 2010. aastast peaks selle tootmine ülemaailmselt lõppenud olema. Selle kahanemine Maa atmosfääris on aga viimase kuue aasta jooksul müstilisel kombel aeglustunud tervelt poole võrra. Teadlased avastasid, et ohtlikku ainet on taas hakatud kasutama Ida-Hiina ettevõtetes.

1987. aasta Montreali kliimaprotokolliga nõustusid riigid piirama ohtlike ainete kasutamist, et Maa osoonikiht jõuaks aegamööda taastuda. CFC-11 keelas Montreali protokoll üldse ära.

Lootus oli, et praegu Arktika kohal laiutav osooniauk jõuaks kaduda umbes 2030ndatel aastatel ja Antarktika osooniauk umbes kolm aastakümmet hiljem. Kui hiinlased otsekohe CFC-11 kasutamist ära ei lõpeta, lükkub kogu protsess vähemalt kümnendi võrra edasi.

Miks Hiina ettevõtted CFC-11 kasutavad, kui nad teavad, et see on keelatud? Vastus on üsna lihtne: see on odavam ja kvaliteetsem kui selle alternatiivid. Üks illegaalse kemikaali müüja ütles uurijatele, et tema hinnangul kasutab seda umbes 70 protsenti Hiinas vahtisolatsiooni müüvatest ettevõtetest.

Lisaks on ärid ka kavalad: teadlased tuvastasid, kuskohast kemikaal atmosfääri paiskub, kuid neil pole informatsiooni, kust see isegi pärit on. Pole välistatud, et seda toodeti mõnes teises piirkonnas Hiinas, võib-olla üldse mõnes teises riigis ning transporditi seejärel kohta, kus vahtisolatsiooni valmistatakse.

Väiksem osa CFC-11 võib atmosfääri pääseda ka Indiast, Aafrikast või Lõuna-Ameerikast, kuid hetkel puudub neis piirkondades korralik järelvalve, et seda kindlalt väita.

Kas CFC-11 mõjutab kliimamuutusi ja globaalset kuumenemist? Jah. Uurimistöö autorid toovad esile, et CFC ühendid on äärmiselt tugevad kasvuhoonegaasid. Üks tonn CFC-11 gaasi on umbes sama kahjulik kui tervelt 5000 tonni süsihappegaasi.

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

24. mai 2019 09:50
Meie kallid arbuusid - väljast rohelised, seest punased - selle-eest jooksevad jalad rakku, et keskkonnasäästmist imiteerides teha Eestis elamine võimalikult ebamugavaks ja kalliks.
Indrek2 24. mai 2019 08:28
Eestlane kustutab juba oma elektrijaamas tule ära samal ajal kui hiinlane naerab pihku ja saastab kuidas jaksab. Anname parem hagu!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS