Poliitika

Eelarvearutelusid vedav Martin Helme: ükski minister pole tulnud jutuga, et tal on raha üle (11)

Viljar Voog, 23. mai 2019 15:12
Rahandusminister Martin Helme ja peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Foto: Tiit Tamme

Ühest küljest on valitsusel käed-jalad tööd täis: seadus kohustab neid mai lõpuks tulema välja järgmise nelja aasta eelarvestrateegiaga ja paika tuleb seada ka plaan riigi rahaasjadeks aastal 2020. Samas on aega nende kiirete asjadega küll, annab mõista värske rahandusminister Martin Helme.

Nädalat maalilises Vihula mõisas alustanud valitsuskabinet on nüüdseks jõudnud tööga tagasi linnamüüride vahele. Teema pole aga muutunud. „Põhimõtteliselt tegeleme praegu nelja aasta eelarvestrateegiaga. 2020 joonistub sealt lihtsalt suures osas ise välja,“ selgitab Martin Helme pikki tööpäevi nõudvaid läbirääkimisi, mis venivad ka järgmisesse nädalasse. „Aga nagu ütles ka Urmas Reinsalu, siis RES (riigi eelarvestrateegia aastateks 2020–2023 – V.V.) on veidi kõrgema abstraktsioonitasemega kui riigieelarve. Riigieelarve viimaseid komakohti hakkame me joonistama septembris, praegu saame lihtsalt pildi ette, kui palju saame kulutada, lisaraha suunata või vastupidi, kust peame kokku hoidma.“

Järgmise nelja aasta plaan on samas pigem eskiis, kui pöördumatult langev kummitempel. Helme selgitab: „Ega RES ei pea olema tasakaalus, vaid ta näitab meile, milline on meil tänavu maikuus järgmise nelja aasta perspektiiv. Kui seal on seaduse raamidest suuremad ettenähtud kulud, siis me tegeleme sellega järgmisel aastal või ülejärgmisel aastal või üle-ülejärgmisel aastal.“ „Tegelemine“ tähendab, et koalitsioonipartnereid ootavad ka tulevikus tulised arutelud, aga esimeste kuudega on need kõik üle elatud – olenemata sellest, mida opositsioonierakonnad prognoosisid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.05.2019
VIDEO JA GALERII | Martin Helme: võõraviha asemel tunnen omaviha ja selle kisakoori eesotsas on meie president
22.05.2019
Maris Lauri | Eesti ei saa endale laristamist lubada
21.05.2019
Valitsus ei jõudnud eelarvestrateegia osas kokkuleppele
21.05.2019
Taavi Rõivas riigi eelarvestrateegiast: valimislubaduste täitmiseks pole raha

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee