Juhtkiri

Juhtkiri | Raudteeõnnetus hüüdis tulles (12)

Ohtuleht.ee, 22. mai 2019, 18:28
Foto: Tiina Kõrtsini
Traagiline õnnetus tuntud inimesega pani uue hooga rääkima pikka aega vaikselt vindunud raudteeohutuse teemal. Eesti Raudtee on turvalisuse nimel parasjagu ehitamas kümmet kilomeetrit piirdeaeda Lillekülast Pääskülani. Et aga too võrkaed võtab ära võimaluse rohketest isetekkelistest kohtadest üle raudtee minna, kuid uusi ületusvõimalusi asemele ei pakutagi, siis on mõistetav nii linlaste kui ka linnavõimu rahulolematus – huvide konflikt on sisse programmeeritud. Ka ei lahenda see tara Ülemiste suuna ületuskohtade probleeme.

Liikluse üleüldise rahustamise taustal on õigustatud hoopis küsimus, kas rong üleüldse peab taraga eraldamata raudteelõikudel linna sees kihutama 90 km/h. Äsjase õnnetuse puhul oli kiirus olnud 79 km/h, kuid sellestki ei piisanud kokkupõrke vältimiseks. Kui täiesti tõsimeeli arutatakse autode kiiruse piiramist linnas 40 km/h peale, siis saaks ka rongide kiirust linnaliiklusele kohasemaks alandada. Rongi ajavõit pimesi kihutamisest mõnekilomeetrisel linnasisesel alal oleks ehk minut või paar, aga nõukaaegne raudteeohutust propageeriv sotsiaalreklaam – võidad minuti, kaotad elu – on kohane ka tänapäeval. 

Olukorras, kus pealinn on raudteega poolitatud ning üle selle peavad päevas pääsema sajad tuhanded inimesed ja rongiliikluse hõredust arvestades on rongisõitjad olulises vähemuses, on vaja otsida kompromisse. Praegu taandub kõik ennekõike kulude kokkuhoiule, kui isegi üheksa ohutusfoori paigaldamine võtab aasta jagu aega ning mujal riikides levinud tehnilised ohutuslahendused pole meile veel jõudnudki. Kui Venemaalgi kerkivad rongi lähenedes maa seest turvatõkked, mis takistavad autodel rongi ette sattumast, siis meil pole maanteeülesõitudel kombeks olnud ei tõkkepuud ega isegi foorid mitte. Kui meil on tulesurmade ja veeõnnetuste vähendamise riiklikud programmid, siis miks peab raudteeohutus sõltuma ainult raudteeomanike tahtmatusest mitte kulutada raha turvalahenduste peale?

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee