Maailm

Põhja-Korea pritsib sappi: Joe Biden on imbetsill! (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. mai 2019 18:50
Joe Biden kampaaniaüritusel: Põhja-Koreal on teda solvates ilmselt mingi tagamõteFoto: AFP/Scanpix
Demokraat Joe Biden pole veel saanud presidendikandidaadi nominatsioonigi, kui juba sai temast Põhja-Korea salvava sõimu sihtmärk. Põhjuseks võib olla lihtsalt see, et Biden kritiseeris nende liidrit, või hoopis kohmakas katse president Trumpiga poliitilist mängu mängida.

Põhja-Korea riigimeedia kanal KCNA kommenteerib poeetiliselt ja suurejooneliselt, et Biden „on muutunud hooletuks ja arutuks, võimuihalus on ta endasse haaranud“.

Samal teemal

„Ta on imbetsill, kel puuduvad elementaarsed inimese omadused, rääkimata siis veel poliitiku omad,“ jätkub tekst. „Ta on madala IQ-ga lollpea.“

Arvamuslugu süüdistab Bidenit ka naistega vulgaarselt ümber käimises – Bidenit saadab tõepoolest skandaal, ehkki naisterahvad ei süüdista teda küll otseselt seksuaalses väärkohtlemises, kuid ebasobivas ja liigfamiliaarses käitumises.

Kimi hääletoru hindab Bidenit naeruväärseks, kuna too jäi 2011. aastal president Barack Obama kõne ajal tukkuma ning meenutab, et ükskord sai Biden koolitöö eest halva hinda. See pole iseenesest lausvale, tegemist oli tõepoolest tööga, milles ta ei viidanud allikaks olnud artiklile. Biden väitis toona, et ei teadnud täpselt korrektse viitamise reegleid.

Põhja-Korea solvangud välismaailma, eriti muidugi USA ja Lõuna-Korea poliitikute suunas pole iseenesest midagi erakordset. Lõunanaabrite eelmine president Park Geun-hye pälvis kriitikat oma siivutu seelikukeerutuse, kuid samas ka „ebameeldiva välimuse“ eest. Kuid miks just Biden, kes on hetkel kõigest üks demokraatide enam kui 20st presidendikandidaadist (tõsi küll, kõige populaarsem).

Üks tõenäoline põhjus on see, et KCNA sõnul solvas Biden nende suurt juhti. Seda Biden tõepoolest tegi, ühel kampaaniaüritusel põlastas ta president Trumpi, et too teeb koostööd diktaatoritega nagu Putin ja Kim Jong-un.

Põhja-Korea meediauurija Rachel Lee selgitab BBC-le, et erakliku maa riigimeedial on kombeks ikka igale vähegi tähtsa isiku avaldusele Kimide suunal suure solvumisega reageerida. Põhjakorealastel endil puudub ligipääs KCNA-le, selle sihtmärgiks on välismaalased. Ehkki sisult on KCNA sama mõttelage kui Põhja-Korea kurikuulus riigitelevisioon, räägib see väljaanne siiski pisut rohkematest teemadest kui rahvale endale kättesaadavad kanalid. Lee selgitab, et mõned tundlikud teemad jäävad neis kanalites puutumata, et valitsusel oleks hiljem rohkem mänguruumi ja ei jääks rahvale n-ö vahele sellega, et ajas enne üht, pärast teist juttu.

Põhja-Korea teema ekspert professor Andrei Lankov aga usub, et Põhja-Korea eelistab ennekõike suhelda otse president Trumpiga. Selline propaganda peaks Pyongyangi silmis lööma kiilu Trumpi ja tolle nõunike vahele. Biden küll viimaste hulka ei kuulu, ent KCNA kritiseerib ka välisminister Mike Pompeod ja rahvusliku julgeoleku nõunikku John Boltonit. KCNA eesmärk näib Lankovi hinnangul olevat sõnumi edastamine, et Põhja-Korea tahaks Trumpiga kontakti pidada, kuid ülejäänud poliitikategelased hoiavad teda oma ranguse ja solvangutega tagasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee