Eesti uudised

EI SAA NALJAST ARU? Maanteeamet ei ole nõus saarlaste Õ-hääliku liiklusmärkidega (33)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 22. mai 2019 11:29
Roheliste rattaretkel avatud liiklusmärkFoto: Heiko Kruusi
Eestis on laialt levinud teadmine, et kõigil saarlastel ei ole häälikuga „Õ“ sooje suhteid. Möödunud laupäeval Muhu tammi läheduses tee äärde paigaldatud liiklusmärgid „Õ-hääliku algus ja lõpp“ tuleb ümber tõsta, sest maanteeamet ei läinud saarerahva kiiksuga kaasa.

ERRi uudisportaal kirjutas, et maanteeameti hinnangul võivad märgid olla näiteks parklates, aga mitte riigitee ääres, kus on ameti hinnangul niigi liiga palju liiklemist häirivaid infokandjaid. Märgid püstitati roheliste rattaretke raames eesti keele toetuseks. Kui keeleinspektsioon märkide püstitamisel probleemi ei näinud.

Saaremaa vallavalitsuse majandus- ja haldusosakonna juht Mikk Tuisk ütles Saarte Häälele, et teisipäeval võeti märk oma praegusest asukohast maha. Maanteeametilt pole seni ametlikku vastust saadud, kuid kindlasti ei jäta vallavalitsus silti püstitamata. 

Õ-hääliku piiri tähistava sildi avamine Saaremaal Reina külasFoto: Heiko Kruusi

Samal teemal

Õ-häälik peab jääma!

Emakeele Selts, Õpetatud Eesti Selts, Eesti Geograafia Selts, ja Saaremaa Vallavalitsus tegid koos Roheliste rattaretkega maanteeametile ühispöördumise, milles toonitavad, et eesti keele üks tuntumaid eripärasid on kindlasti saarlaste keeles puuduv õ-häälik, millel on pikk ajalugu.

„Kui selgus, et 2019. aastal toimub Roheliste rattaretk Muhu saarel ja Ida-Saaremaal oli selge, et õige hetk piiri tähistamiseks on saabunud. Juhuslikult langes rattaretkega kokku veel ka Juhan Peegli 100. sünniaastapäev ja suvel 200 aastat tagasi ilmus õ-täht Otto Wilhelm Masingu eestvõttel esimest korda trükituna eestikeelsesse raamatusse,“ selgitasid nad kirjas.

„18. mail avati sadade kohalviibijate ees õ-piiri tähistavad sildid. Need teavitasid, et Kuressaare poole sõites lõppeb õ-ala Reina küla sildiga ja mandri poole liikudes hakkab õ-ala enne Väinatammile jõudmist, mille kohal külanimena sobivalt Põripõllu küla tähis. Kokku sai rattaretkel õ-st läbi kohajutu teada üle 2000 inimese ning läbi Aktuaalse Kaamera ja Terevisooni toimunud meediakajastus pälvis vaid tunnustust. Ja nüüd astub mängu Maanteeamet kui Eesti riigi esindaja. 18. maiks oli Maanteeametilt saadud ajutine märgi ülespaneku nõusolek lootuses, et peatselt saabub ka lõplik luba. 21. mail aga saabus Saaremaa vallavalitsusele kiri „Keeldumine Õ-hääliku kasutamisest riigimaantee ääres“. Kirja sisu selgitab, et amet ei saa anda nõusolekut tähistada liikluskorraldusvahenditega teatud piirkonna keelekasutuse eripära või muid piirkonna iseärasusi, sest see ei ole liikleja jaoks liiklusohutuse seisukohast primaarne informatsioon,“ kirjeldasid nad.

Praeguseks on märgid maha võetud ja avaliku kirja autorid kinnitavad, et loomulikuly on maanteedel esmatähtis liiklejate turvalisus. Samas küsivad nad, miks on siis sarnaste pruunide siltidega märgitud Ordu ja Piiskopimaade piir 13.–16. sajandil ning viide Saaremaa valsi tekkekohale, rääkimata kihelkonnasiltidest ja viidetest muudele huviväärsustele.

„Murdekeele säilimise ning teadvustamise seisukohalt on tegu oluliste kultuurilooliste siltidega. Allakirjutanud loodavad, et Maanteeamet siiski lubab paigaldada õ-piiri tähistavad märgid, toetades sellega keeleteadlikkust ning kohalikku identiteeti,“ oli kirja lõpus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee