Poliitika

Valitsus ei jõudnud eelarvestrateegia osas kokkuleppele (36)

Toimetas Triinu Laan, 21. mai 2019 18:36
Foto: Robin Roots
Valitsus arutas kaks päeva Vihulas aastate 2020–2023 riigi eelarvestrateegiat ning ei jõudnud üksmeelele. Arutelu eelarvestrateegia ja järgmise aasta eelarve üle jätkub neljapäevasel kabinetiistungil.

Eelarvestrateegia arutelul käsitles valitsus valdkondade täiendava rahastamise vajadusi, kulude kokku hoidmise võimalusi ja võimalikke tulumeetmeid.

Aruteludes lähtub valitsus oma viiest prioriteedist – peresõbralik Eesti, sidus ühiskond, teadmistepõhine majandus, tõhus valitsemine ning vaba ja kaitstud riik.

Eelarvestrateegia seob kokku valitsuse eesmärgid, ministeeriumide plaanid ja tegevused ning nende rahastamise järgmiseks neljaks aastaks. Selle eesmärk on planeerida tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja üleilmseid trende. Eelarvestrateegia koostatakse igal kevadel. Valitsus kinnitab selle tavaliselt hiljemalt aprilli lõpul ning riigikogu korraliste valimiste aastal ehk ka seekord hiljemalt mai lõpul.

Eraldi koostatakse 2020. aasta riigieelarve eelnõu, kus on täpsemalt kirjeldatud järgmise aasta tulud ja kulutused. Tulenevalt 2017. aasta vastu võetud riigieelarve seaduse muudatustest on tänavu esimene aasta, kui riigi eelarvestrateegia ja riigieelarve eelnõu koostatakse samal ajal. Valitsus peab kiitma tuleva aasta eelarve eelnõu heaks hiljemalt mai lõpul. Vajadusel jätkab valitsus eelarvekõnelusi sügisel, lähtuvalt suvisest rahandusprognoosist. Järgmise aasta eelarve võtab vastu riigikogu, kes arutab seda sügisel.

Koalitsioonil tuleb strateegia paika panna ja ära esitada mai lõpuks.

Samal teemal

21.04.2019
Taavi Rõivas riigi eelarvestrateegiast: valimislubaduste täitmiseks pole raha
20.04.2019
Juhtkiri | Võimuliidul pole lubaduste täitmiseks raha
20.04.2019
Jüri Ratas: eelarvestrateegia vajab muudatusi
20.04.2019
Erimeelsused eelarves: Keskerakond ja EKRE tahaksid kulutada, Isamaa tõmbab pidurit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee