Bauhof | Sisuturundus

Trimmerite valik on suur – milline sobib sulle? 

Bauhof, 21. mai 2019, 16:17
Foto: Envato Elements
Tihti nimetatakse aiatööriista, mille ühes otsas on mootor ja teises lõikepea, automaatselt trimmeriks. Põhimõtteliselt võib seda teha, kuid olenevalt seadme võimalustest tulevad mängu ka sõnad rohulõikur ja võsalõikaja.

Mis on mis ning mida valiku puhul silmas pidada? Nagu tööriistade puhul ikka, alustuseks mõtle läbi võimalikud kohad, kus masinat kasutatakse. Kas siledas koduaias niiduki abilisena, niitudel, kraavi pervedel või lausa metsas? Kui suur on tööala ning kui kiiresti soovid oma hobi, kohustuse või tööga lõpule jõuda?

Odavaimad ja kergemad on elektrilised trimmerid. Väiksemasse aeda, kus pärast muruniidukiga jalutamist ka erinevad ääred ära puhastada, on need ideaalsed. Plussideks on sisuliselt hooldevaba kasutus, lihtsus, puhtus, kompaktsus ja madalam müratase. Miinuseks sõltuvus pikendusjuhtmest.

Samas kuulub elektriliste trimmerite alla ka akutrimmer. Plusse on palju ning täisakuga saad trimmida, kus soovid. Hinnad on küll veidi kallimad, kui juhtmega variantidel, aga näiteks Bauhofis saad juba ühe koguka toidukorvi hinnaga hakkama. Akutrimmeritega lubatakse (mudelist sõltuvalt) ühe laadimise tööajaks 20-60 minutit. See tähendab üle 1000 jooksva meetri muruserva hooldust, seejärel tund või paar laadimist.

Elektriliste trimmerite ühiseks miinuseks on väiksem jõudlus – sobib rohu trimmerdamiseks, mis ei ole väga pikk või tihe. Kui trimmerdamist rohkem, siis tasub valimisel tähelepanu pöörata käepideme ja/või lõikepea reguleerimise võimalustele. Sellega saavutad mugavama ja vähemkoormavama tööasendi.

Kui elektrilisest ei piisa, siis edasi tuleb vaadata bensiinimootoriga toodete poole. Võimsus ja suutlikkus kasvavad, nagu ka müra ja hind. Lihtsamad on väiksema mootoriga, kergemad, ühekäe sangaga käes hoitavad ning ainult trimmeri funktsiooniga. Kuna elektrit ei vaja, siis sisuliselt toimeta, kus soovid, vala kütust juurde ning vajadusel vaheta trimmijõhvi. Võrreldes elektrilisega on neid juba siiski raskem kanda ja käivitada. Lisandub elementaarne bensiinimootori hooldus. Samuti ei maksa lahjema bensiinimootoriga heina tegema minna. Üle koormates ei ole tööl kiirust, vaid võid kiiresti tööriista tappa.

Kõigil trimmeritel kasutatakse trimmipead, millest jookseb välja trimmijõhv (erinevatel mudelitel on need erinevad). Trimmijõhv on kõikidel trimmeritel kulumaterjal ning sellega tuleb arvestada. Enamasti on trimmipead ise täidetavad – see tähendab, et trimmipea käib lahti ja sellesse tuleb lihtsalt kerida uus jõhv. Selleks on Bauhofis erinevaid jõhve. Jõhvide läbimõõdud jäävad tavaliselt 1,2 – 3 mm vahele, valimisel pead teadma (juhendist järele vaatama) tootja poolt soovitatud jõhvi läbimõõtu. Edasi on juba maitse asi – jõhve on eri kujuga, koostisega, teistest vaiksemaid jne. Sellest valikust ja ostetavas pakendis olevast kogusest sõltub ka ühe meetri hind. Mitmetele mudelitele müüakse varupäid, kus on jõhvi peale keritud. See variant on mugav, aga üldiselt kallim. Osadel trimmipeadel on ka automaatne jõhvi etteandmine. Selleks on trimmipea all nupp, mis kergelt vastu maad vajutades annab jõhvi järgi.

Nagu näed, on trimmipea uurimine enne ostu oluline edaspidises kasutamises. Ettevaatavalt soovitaks koos masinaga väike esmane varujõhvide varu hankida – ilma kogemuseta võib jõhv ebasobival ajal lõppeda ja töö katkeda.

Tagasi masina juurde

Järgmiseks lisandub võimsuse kasvuga enamasti ka kaksikkäepide (kutsutakse ka U-sangaks või sarvkäepidemeks) ning rohuketas, mis toob nimetusse rohulõikuri mõiste. Rohulõikuriga on võimalik juba ka suurtel pindadel ning kõrgemas või ülekasvanud rohus toimetada. Hakkama saab ka väiksema võsaga pindadel. Kuna rohkema jõuga kaasneb suurem kaal, pole enam töötavat masinat mugav pikalt käes hoida. Seetõttu on rohulõikuritel tavaliselt komplektis kanderihm või traksid. Rohuketastest levinuimad on kolme-nelja teraga, kuid kujult võivad need väga erinevad olla. Tähelepanu tasub juhtida, kas trimmeri võll on poolitatav – oluline mugavaks transpordiks ja hoiustamisel.

Võsalõikuriks nimetatakse masinat, millele saab kinnitada lisaks trimmipeale ja rohukettale ka saetera. Need on üldiselt rohulõikurist võimsamad ning taluvad suuremat töökoormust, ühtlasi võib sellega ka väiksemaid (ca 20 cm, jälgi juhendit!) puid saagida. Kuna võsalõikur on mõeldud saagimiseks, siis võib tootja ollagi sellele keskendunud ning trimmerdamiseks ei pruugi kõige mugavamat asendit saada.

On olemas ka väga hea kompromissiga võsalõikureid. Võsalõikurid on eelnevatest veel raskemad ja seetõttu füüsiliselt väsitavamad ning kehvemini manööverdatavad. Jällegi, tee kindlaks põhiline töö, proovi erinevaid variante ning vali sobiv tööriist. Kuigi rahvasuus öeldakse, et tõeline mees juhendit ei loe, siis soetatud trimmeri kasutusjuhendi soovitame kindlasti läbi lugeda. Tihti on seal nõuandeid ja nippe, kuidas tööd hõlpsamalt ning kindlasti turvalisemalt teostada.

Loe ka teisi artikleid Bauhofi Aiaparadiisi blogist!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee