Maailm

The Guardian ja Süddeutsche Zeitung: Euroopa musterõpilane ja eeskuju näitaja muutub järjest süngemaks (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 21. mai 2019 18:09
Meeleavaldus Prantsuse Rahvusrinde juhi Marine Le Pen'i ja EKRE kohtumise vastu. Omavahel saavad Euroopa parempopulistid üldiselt hästi läbi, kirjutab Guardian.Foto: Tiit Tamme
„Varjatud „süvariik“ juhib riiki salaja. Mõistlik immigratsioonipoliitika tähendab „kui on must, näita ust“. Natsi-Saksamaa polnudki läbinisti halb. Need mõtteavaldused sobiksid kusagile paremäärmuslaste blogide hämarustesse. Kuid möödunud kuust saati on need Eesti valitsusministrite vaadete seas.“

Nõnda algab Briti väljaande The Guardian artikkel Eestist. Artikli alapealkiri kurvastab, et rahvas, mis alles hiljuti näitas eeskuju, muutub nüüd poliitikas järjest süngemaks. Ka Saksa Süddeutsche Zeitung märgib, et „Euroopa musterõpilane triivib vaikselt paremale“.

Eesti pole paremäärmusluse poole pöördudes Euroopas muidugi üksi, möönab Guardiani loo autor. Kui Reformierakond Jüri Ratasele tolle jaoks ebasoodse pakkumise tegi, eiras too Brüsseli partnerite hoiatusi ning lõi koalitsiooni EKRE-ga. Tänu sellele sai ta ise peaministrikohast kinni hoida.

Ähvarduste „pasatorm“ soosib enesetsensuuri

Samal teemal

Artikkel mainib ka Postimehe ajakirjanikku Vilja Kiislerit, kes otsustas pigem väljaandest lahkuda kui oma sõnu tsenseerida. Meili ja Facebooki teel sai Kiisler vägistamis- ja tapmisähvardusi. 

„Sellised asjad viivad enesetsensuurini, selles mõttes, et sedasorti pasatormi vältimiseks ei taheta enam asjadest rääkida. Ja mina ei taha, et nii läheb,“ rääkis Guardianile president Kaljulaid. Ta lisab, et kinnitas uue valitsuse siiski ametisse, kuna kartis, et põhiseaduslik kriis, mis ametisse nimetamata jätmisest tekiks oleks hullem kui praegune valitsus ise.

Ehkki mitte ükski Euroopasse rändavate migrantide teedest ei lähe Eestist läbi ning massiimmigratsioon väikest riiki kaugeltki ei ähvarda, võttis EKRE selle oma südameasjaks.

Mis puudutab maailma meedias tähelepanu pälvinud hea tuju/white power käemärki, sõnab riigikogulane Jaak Madison intervjuus, et tegemist oli lihtsalt trollimisega. Käemärgile omistatakse viimasel ajal uut tähendust ja seda kasutavad natslike vaadetega inimesed omavahelise nalja või vihjena. Madison tunnistab, et parteis võib olla mõningaid inimesi, kes selliseid vaateid ka päriselt jagavad. Äärmuslike vaadete eest kedagi EKRE-st välja ei visata, kinnitab ta, ainult äärmuslike tegude eest.

Madisoni peetakse partei viisakamaks esindajaks. Ometi on Guardiani ajakirjanikul südame peal Madisoni kunagised kommentaarid Natsi-Saksamaa majanduse kohta. „Fakt on see, et majanduslik olukord paranes,“ vastab Madison. „See on fakt. Kuidas see juhtus? Väga valede asjadega. Kui topid inimesi laagritesse, siis see on vale. Aga fakt on see, et töötuse määr oli madal.“

Ühes peenes restoranis kohtub ajakirjanik ka riigikogulase Ruuben Kaalepiga, kes sõnab, et tema võitleb „põlisrahva asendamise“, „LGBT agenda“ ja „vasakpoolse globaalse ideoloogilise hegemoonia“ vastu.

Süddeutsche Zeitung (SZ) kirjutab möödunud nädalavahetusel toimunud Lennart Meri konverentsist, kus president Toomas Hendrik Ilves sõnab põlglikult, et vaidlus käib selle üle, kas EKRE partei intelligentsi tuleks mõõta Euroopa või USA kinganumbrite järgi. See on vastuseks väitele, et mõned EKRE liikmed tahaksid tal Eestisse reisimise ära keelata.

Konverentsi vaheaegadel arutlevad inimesed elavalt Austria parempopuliste tabanud videoskandaali üle. End jõuka mehe sugulasena esitlev venelanna meelitas (nüüdseks juba endiselt) Austria Vabaduspartei juhilt ja Austria asekantslerilt Heinz-Christian Strachelt välja helded lubadused vastutasuks Austria suurima päevalehe mõjutamise ja partei propagandaväljaandeks muutmise eest. Keegi konverentsil osaleja sõnab, et analoogne asi võiks ka Eestis välja tulla.

Ka praegune president Kersti Kaljulaid ei varja oma tundeid, kirjutab Saksa väljaanne. SZ kirjeldab, et kohtumisel välismaiste reporteritega näeb Kaljulaidi silmnähtavat tülpimust sellest, et peab pidevalt rahvusvahelisel areenil Eesti valitsuse ja riigikogu liikmete rassistlike sõnavõttude pärast vabandama. Ühe piinliku näitena toob SZ esile Mart Helme õõnespuidu ja mustanahalise inimese pea võrdluse. „Ma vihkan neid selle eest,“ ei hoia president sappi tagasi.

Samal teemal

17.05.2019
Prantsuse telesaade korjas üles EKRE liikme kommentaari Hitleri kohta
17.05.2019
NÄDALA ÜLEVAADE: mida välismeedias Eesti kohta kirjutati
17.05.2019
New York Times: kas „okei“-selfi Kaalepiga võib kahjustada Le Peni võimalusi eurovalimistel?
17.05.2019
Jaak Madison: vabandasin Ruuben Kaalepi nimel Le Peni ees