Poliitika

Taavi Rõivas riigi eelarvestrateegiast: valimislubaduste täitmiseks pole raha (150)

Marvel Riik, 21. mai 2019 12:32
Taavi RõivasFoto: Madis Veltman / Ekspress Meedia
Endise peaministri ja riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul on Jüri Ratase esimese valitsuse tegevuse tagajärjel riigi eelarve puudujäägis ning seda saab olematute reservide kõrval lappida vaid laenudega. See aga tähendab, et raha valimislubaduste täitmiseks pole. „Nii siseriiklike kui ka rahvusvaheliste reeglite järgi ei ole valitsusel mingit ruumi täiendavateks kulutusteks,“ ütles Rõivas.

Alates esmaspäevast arutab Jüri Ratase teine valitsus Vihula mõisas riigi eelarvestrateegiat. Rõivase sõnul näitavad selle arutelu tulemused, millega hakkab valitsus järgneval neljal aastal tegelema. „Kui praegu ei suudeta leida raha mõne konkreetse lubaduse täitmiseks, ega raha siis hiljem juurde ei tule,“ selgitas Rõivas. „Kui riigi eelarvestrateegias ei saa üks või teine [valimis]lubadus rahastust, siis teame, et järgmise nelja aasta jooksul ei ole oodata selle lubaduse täitmist.“

Rõivas usub, et Ratase teisel valitsusel võib tekkida kiusatus nõrgendada eelarvereegleid, et natukenegi enda võimalusi parandada.

Kommenteerides rahandusminister Martin Helme punast joont – 1. juulist peab langema õlleaktsiis –, siis seda Rõivas põhimõtteliselt toetab. „Ainuke probleem on see, kas see on tehniliselt võimalik,“ selgitas ta, viidates riigikogu töökorraldusele. Sisulist tööd tehakse veel umbes kolm nädalat enne kui suvelainele minnakse. „See pole päris nii, et riik laseb nipsu ja kõik poed kohe reageerivad sellele.“

ERRi uudisportaal kirjutas, et peaministri sõnul on valitsuskoalitsioonil Vihulas ees kolm olulist teemat: iga-aastased lisataotlused, eelarvestrateegia kohandamine majanduskonjunktuuri muutustega ning koalitsiooni ootused-lootused. Kindel on aga Ratase sõnul see, et tuleviku arvelt elada ei saa, ning siseminister Mart Helme soovi eelarve pea peale pöörata kommenteeris Ratas soovitusega ikka kahel jalal käia.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder rõhutas, et strateegias tuleb vaadata, et valitsus üle jõu käivaid kohustusi ei võtaks. „Me ei tohi endale õhulosse ehitada. Seejärel tuleb teha valik ja kompromiss poliitiliste lubaduste vahel,“ sõnas Seeder.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee