Liidukantsler Sebastian Kurz, kes kuulub ise konservatiivsesse Austria Rahvaparteisse, teatas esmaspäeval, et Herbert Kickl (FPÖ) ministrina enam ei töötaFoto: EPA/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 20. mai 2019 21:42
Kõik Austria parempopulistliku Vabaduspartei (FPÖ) ministrid astusid 20. mail tagasi, näitamaks solidaarsust erakonna videoskandaali tõttu kriitika alla sattunud siseminister Herbert Kickliga.

Austria liidukantsler Sebastian Kurz (Austria Rahvapartei) sõnas mõni tund varem toimunud pressikonverentsil, et on ministrite plaanist teadlik ning valmis selleks, et tõenäoliselt nad ka ähvarduse teoks teevad.

Saksamaa päevaleht Süddeutsche Zeitung ja nädalaajakiri Der Spiegel avaldasid reedel katkendid 2017. aasta suvel Ibiza saarel ühes puhkemajas salaja tehtud videost, mis näitas, et Austria parempopulistliku Vabaduspartei juht Heinz-Christian Strache oli valmis kasu nimel ajama ebaseaduslikku äri Vene oligarhidega. Lisaks arutlesid vestluskaaslased (Strache, FPÖ fraktsiooni esimees Johann Gudenus ning end Aljona Makarovaks nimetanud venelanna), et võiksid üle võtta Austria populaarseima tabloidlehe Kronen Zeitung, millest saaks vormida FPÖ propaganda häälekandja. Miljardäri vennatütrena esinenud naine pakkus, et võiks osta 50 protsenti Kronen Zeitungi osakutest ja seejärel suunata väljaannet FPÖ-le promo tegema ning ebasobivad ajakirjanikud vallandada. Vastutasuks lubas Strache talle osa olulistest teedeehitusprojektidest.

„Kui te suudate meist teha valimiste võitjad, võime rääkida absoluutselt kõigest, mis teid vähegi huvitab,“ lubas Strache. 

Asekantsler Strache lahkus ametipostilt juba laupäeval. Kurz leidis, et siseminister Kickl, kes on ühtlasi ka Vabaduspartei peasekretär, peaks samuti skandaali eest vastutama ja teatas 20. mail, et vabastas Kickli tema ministriametist. Valitsuskriisi taustal teatas Kurz laupäeval ka, et plaanib septembris korraldada erakorralised valimised. Kurzi avaldus tõi nädalavahetusel Viini tänavatele tuhanded inimesed, kes nõudsid korruptantide karistamist.

Loe Austria Vabaduspartei videoskandaalist lähemalt SIIT ja SIIT.