Kommentaar

Enn Tõugu | Tsirkus küll, aga valima minge ikka! (10)

Enn Tõugu, akadeemik, 20. mai 2019 19:00
Tsirkuseetenduse alguseks võtame 2019. aasta märtsis toimunud riigikogu valimised. Tsirkuse peategelasteks on kolm valimistel edukalt esinenud erakonda: valimised võitnud Reformierakond sümpaatse Kaja Kallase juhtimisel, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) kogenud poliitiku, Moskvas karastatud suursaadiku Mart Helme juhtimisel ning Eesti Keskerakond noore peaministri Jüri Ratase juhtimisel. Nende peategelaste iseloomustamiseks saab öelda järgmist.

Oravate taak

Reformikad on valitsenud Eestit üsna kaua, kuid on kokku hoidnud tuleviku arvelt, näljutades teadust ja õpetajaid ning on kasutanud infrastruktuuri arendamiseks niigi vähest maksumaksjate raha selle asemel, et võtta mõistlikus koguses laenu. Tulemuseks on, et õpetajaks ei soovita õppida, nutikamad teadlased on Eestist lahkunud ning infrastruktuur, peamiselt maanteed, on ikkagi arendamata.

EKRE on valju häälega kuulutanud tuntud konservatiivseid seisukohti, millest on kõlama jäänud Eestis paljudele meelepärased, kuid avalikult põlastusväärsed järgmised kolm: neegreid ei lase Eestisse, homodele ei anna erilisi õigusi ning abordid tuleb keelata.

Jüri Ratas sai Savisaarelt Keskerakonna kujul raske pärandi, milles on nii rahalisi võlgu kui ka Savisaare kaardiväeks olnud lootusetult ebakompetentseid või erakonda sobimatuid liikmeid. Tundub, et Ratasel tuleb erakonnas ikka veel võidelda pärandiks saadud korruptsiooniga.

Kohe pärast valimisi toimus üks esialgu tähelepandamatu, kuid hiljem oluliseks saanud sündmus, kui eduka EKRE valimispeole järgnenud päeval sai politseilt protokolli autot juhtinud Marti Kuusik, kellel avastati jääknähud, kuid kel oli alkoholi veres nii vähe, et mingit karistust talle ei määratudki.

Pärast vestlusi kolme eduka erakonna juhtidega tegi vabariigi president valitsuse moodustamise ettepaneku Kaja Kallasele. Erakonna tõenäoliselt rikkuritest koosneva tagatoa nõudmisel ning ka presidendi toetust tundes esitas Kallas Keskerakonnale üsna sobimatud koostöönõudmised. Asjad arenesid aga nii, et Ratas arvas kokku võimalikud hääled riigikogus ning moosis sobivate lubadustega kõigepealt ära Isamaaliidu. Ta tegi ka julge sammu ja kutsus valitsuse moodustamise kõnelustele EKRE, keda seni loobiti meedias poriga mitmelt poolt. Selleks oli ajakirjandusel ka hea võimalus, sest EKRE oli end mitmete valjuhäälsete paremäärmuslike väljaütlemistega üsna nurka mänginud.

Tagantjärele ajakirjandust vaadates näeme, kuidas Ratas koos EKRE ja Isamaaliidu juhtidega rahulikult valmistab ette uue valitsuse moodustamist, kuigi tal selleks volitusi polegi. Sellele aitavad tahtmatult kaasa ka ajakirjanikud, kes kajastavad neid läbirääkimisi nii palju, kui seda annab neile poetatava info põhjal teha. Kui aeg hakkab otsa saama, on Ratasel valitsuse koosseis koos ja riigikogus saaks see valitsus toetuseks 56 häälega enamuse.

Kallasel selline võimalus puudub, sest Isamaa on nüüd heade tingimustega seotud Keskerakonnaga ja üksnes sotside ja reformikate hääli riigikogus oleks vähe. Lõpuks on presidentki sunnitud tegema valitsuse moodustamise ettepaneku Keskerakonna juhile Jüri Ratasele, kes ongi juba avalikustanud tulevaste ministrite nimekirja.

Nüüd algab kõrvalejäänud reformikatel vilgas tegevus uute ministrite luukerede otsimiseks. Ning seal see ongi: väliskaubanduse ja IT ministriks plaanitav Marti Kuusik on juhtinud autot päev pärast valimispidu jääknähtudega. Sellekohane protokollgi on olemas. Et asi veelgi kindlam oleks, levitab Eesti Ekspress väidet, et Kuusik on peksnud endist naist ja murdnud tema luid. Kuusiku endine naine ütleb küll, et see on täielik absurd, kuid teema perevägivallast on huvitav.

Asjad arenevad vastavalt reeglitele ning riigikogus toimub tulevaste ministrite ametivande andmine. Ka vabariigi president on kohal, kuid spordiriietes. Kui Kuusik annab ametivannet, president lahkub.

Peagi peetakse uue valitsuse esimene pressikonverents, kus Mart Helme võtab toimuva kohta üsna emotsionaalselt sõna. Peaminister Ratas laua taga tema kõrval krimpsutab nägu, kuid on vait. Peagi võetakse pressikonverents meedias ette, süüdistades naispresidenti kritiseerinud Mart Helmet meesšovinismis. Teema on huvitav ning see jõuab isegi välismaa meediasse, mis on Eestis toimuva kohta haruldane. Kuusik astub ametist tagasi, olles olnud minister ühe päeva.

Nüüd ootame tsirkuse järgmist vaatust, mida pakutakse seoses Europarlamendi valimistega. Tõsi küll, selle vaatuse ajal on panused väiksemad ning need puudutavad rohkem isikuid ning hoopis vähem mõjukate inimeste toiduahelat.

Hääl kõige sobivamale

Eurovalimiste tulemuste mõju on pikemaajaline: põhiküsimuseks on tugev või nõrgem Euroopa. Kiiret kasu valimisvõidust ei saa keegi peale vahetult valitute, seega pole oodata ei käteväänamist ega suuremat poriga määrimist. Ärimeestel ei peaks olema erilist isu sellesse võitlusesse panustada, kuna kiiret kasu nii ei saa.

Tegelikult on, kui tsirkuse sümboleid kasutada, järgmise vaatuse klounide etteasted juba alanud. Hiljuti esines Eesti ja Euroopa kogemustega vana kala poliitikas ja püüdis oma etteastes mitu korda esitada juba pähe õpitud tükki alkoholiaktsiiside tõstmise kahjulikkusest. Kuid kindla käega saatejuht surus maha kõik katsed seda vana lugu üles võtta. Kui saatejuht uuris, millisena tuleks näha Euroopa tulevikku, siis selgus, et seda tükki polnud etleja veel selgeks saanud. Ootame põnevusega tsirkuse jätkumist ning püüame sellest ka mõtteivasid leida.

Tasuks ehk vaadata iga saadiku videoklipile kui klouni etteastele. Proovige, see on huvitav kogemus! Või vaadata neid vähemalt kui näitleja etteasteid, sest seda need klipid ju ongi.

Kindlasti tasub tsirkust jälgida ja oma hääl eurovalimistel anda Euroopa tuleviku kohta kõige sobivama seisukohaga inimesele. Me peame igal juhul sellest osa võtma ja europarlamenti õiged saadikud saatma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee