Maailm

Ameerika ropprikas investor lubas tasuda koolilõpetanute õppelaenud (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. mai 2019 20:51
Miljardär Robert F. Smithi annetus oli kahtlemata väga rõõmus üllatus Morehouse'i Kolledži lõpetajatele, ent juba leidub annetajal ka kriitikuidFoto: AP/Scanpix
Pühapäeval pea 400 ülikoolilõpetaja ees kõnet pidanud miljardär Robert F. Smith üllatas kohalviibinuid, kui teatas, et kavatseb tasuda iga viimase kui lõpetaja õppelaenu.

Ülikooliharidus Ameerikas pole tasuta, isegi stipendiaadid ei saa palju hõisata, kui pole just õnnestunud saada täielik stipendium (mida juhtub haruharva). Ülikool on ka väga kallis ja õppelaenu suurus ultab enamasti kümnetesse, vahel ka sadadesse tuhandetesse dollaritesse.

Samal teemal

Seega tuli tehnoloogiainvestor Robert F. Smithi helde pakkumine Morehouse'i Kolledži lõpetanutele kahtlemata väga meeldiva üllatusena. Ta lubas luua spetsiaalse fondi väärtuses 40 miljonit dollarit. Kui suur on värskelt kooli lõpetanud tudengite õppelaenude kogusumma, on veel välja selgitamisel.

Morehouse on traditsiooniline mustanahaliste eraülikool, kus õpivad ainult mehed. Lõpetamistseremoonia ühe osana pälvis Smith Morehouse'i audoktori tiitli.

Ehkki valdavalt on meedia ja üldsuse reaktsioon Smithi annetusele positiivne, leidub sotsiaalvõrgustikes ka neid, kelles see äratab skepsist. Esiteks seetõttu, et rikkuri jaoks on tegemist väikese ja tühise summaga. Selle eest saab ta nautida väga suuremeelse ja helde mehe kuvandit. Kuid kõige enam tekitab kriitikat tõsiasi, et Smithi annetus ei lahenda probleemi kui sellist, reaalsust, et Ühendriikides on sadu tuhandeid inimesi, kes ei jaksa oma megalaenusid tagasi maksta, kes ei leia erialast tööd – või leiavad, ent maksavad end endiselt hingetuks – kes ägavad mitmekordse laenukoorma all, kui võtsid hiljem ka kodulaenu, või jätavad kodu ostmata ja pere loomata, sest kõigepealt vajab tasumist üüratu õppelaen.

Veebilehe Student Loan Hero andmeil on Ameerikas ülikooli lõpetanud 2019. aastal rohkem võlgu kui kunagi varem riigi ajaloos. Õppelaenud võlg on riigi peale kokku suurem kui poolteist triljonit dollarit. Õppelaenu võtjaid on 44,7 miljonit inimest, neist umbes 11 protsendil on laenu tagasi maksmisega probleeme.

Samal teemal

31.08.2018
Nõuanne tulevasele tudengile: kas õppelaenu ikka tasub võtta?
03.07.2018
Riik on mures: üliõpilased ei taha õppelaenu võtta