Eurovision

EUROVISIONI ÜLLATAJA: Põhja-Makedoonia – mis maa see on? (19)

Toimetas Geidi Raud, 19. mai 2019, 01:55
Põhja-Makedoonia esindaja Eurovisionil. AP/Scanpix
Eurovisioni finaalis sai Põhja-Makedoonia žüriilt rohkelt hääli ja juhtis tükk aega edetabelit, kokkuvõttes jäi riik 8. kohale. Miks on riigi nimi Põhja-Makedoonia ja Lõuna-Makedooniat pole olemas?

Veerand sajandit Endise Jugoslaavia Vabariigi Makedoonia (FYROM) nime all figureerinud Makedooniast sai Põhja-Makedoonia Vabariik ametlikult alles tänavu 12. veeburaril.

Samal teemal

Nimetüli ulatus 1991. aastasse, mil Makedoonia end endisest Jugoslaaviast iseseisvaks kuulutas. Ateena väitis, et naaberriigi nimi Makedoonia kätkeks endas pretensiooni Põhja-Kreeka samanimelisele provintsile ja Antiik-Kreeka kultuuripärandile. 

Uus nimi saadi tänu naaberriigi Kreekaga tüli lahendamisele, mis kindlustab Põhja-Makedooniale ka koha NATO-s. Põhja-Makedoonia nimele üleminekust teatati valitsuse pressiavalduses. Välisminister Nikola Dimitrov selgitas toona, et nimemuutus sai teoks pärast lõplikku diplomaatiliste nootide vahetamist Kreekaga.

Nime muutmiseks oli vaja teha ka rida praktilisi muudatusi nagu tänavasiltide, passide ja rahatähtede väljavahetamine.

Tegemist on merepiirita riigiga Kagu-Euroopas Balkani poolsaare lõunaosas. Põhja-Makedoonias elab üle kahe miljoni inimese. Pindalalt on riik väiksem kui Eesti – 25 713 km². 

19 KOMMENTAARI

m
make 19. mai 2019, 17:26
Õhtulehe tasemel pealkiri. Juba põhikoolis õppisime, kus on Makedoonia, aastaid on käinud selle nime pärast tüli Kreekaga ja Õhtuleht ikka ei tea, miks pole Lõuna-Makedooniat.
m
M. 19. mai 2019, 15:09
Enamik inimesi elab oma mätta otsas ja teistest riikidest ei tea suurt midagi. See näitab, et ei tunne huvi planeedi vastu, kus elatakse. 'Nüüdne' Põhja-Makedoonia on mind alati huvitanud, huvitas juba 2000ndetel! Teadsin juba ammu nende tülist Kreekaga.
Loe kõiki (19)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee