Varasuvine päev Pikakari rannas. Foto: Tiina Kõrtsini
Juhan Mellik 17. mai 2019 19:41
Pealinna menukaim rand pole maikuus veel kaugeltki nõnda rahvast tuubil kui südasuvel. Paljaid kehasid ning vees sulistajaid leiab juba siiski. Üle kere julgeb märjaks saada julgevad küll ainult vähesed.


Vääramatu loodusjõuna jõuavad soojade ja sumedate kevadilmade saabudes pealinna Pirita randa ka päikesenautlejad. Esialgu veel mitte hordidena ning kohe kindlasti mitte veel ülepeakaela vette. Nii meilt kui ka naaberriikidest.

Mõned asjad elus ei muutu vist kunagi. Näiteks see, et vähegi suvisemate ilmade saabudes tekib Pirita ranna juures raskusi parkimiskohtade leidmisega. Kui juba mai keskpaik nõuab juhilt kannatlikku meelt, siis mida veel südasuvisest tipphooajast rääkida?

Foto: Stanislav jahedat tuult ei karda. Võrkpall ajab naha soojaks. (Tiina Kõrtsini)

Mõni meesterahvas on endalt särgi suisa maha ajanud. Näiteks laohoidjana töötav Stanislav. „Mängisime võrkpalli, ega muidu niimoodi ei oleks,” selgitab ta. Ilmal poleks tema sõnul midagi viga, kui ainult tuul vahepeal jahedaks ei tõmbaks. Sellepärast kolib ka tema pallimänguseltskond natuke varjulisemasse kohta, kus metsatukk paremini iilide eest kaitseb.

Peterburist külla tulnud Oksana ja Kolja jaoks pole see esimene kord Eestis suve nautida. Seekord saabusid nad siia Kiievist, koju lendavad nad pühapäeval. „Sugulasi meil siin pole, aga palju sõpru ja tuttavaid,” räägib paar, kes valmistub juulikuus vanemateks saama.

Jalgupidi vette ronimine pole nende jaoks mingi probleem – kuigi üle kere veel ei julge. Küsimuse peale suplemisvõimalustest oma kodulinnas nad ainult muigavad. Eestimaa pealinna Peterburi ühes rahvusvahelises koolis töötav paarike aga hindab. „See on nagu puhkus hingele!” ütleb Oksana.

Foto: Puhkus hingele! Peterburist pärit Oksana ja Kolja vees lustimas. (Tiina Kõrtsini)

Osad on ennast juba täispikkuses rannalinadele laotanud. „Ega me ei ole morsad!” põhjendavad klienditeenindajad Natalja ja Jelena, miks nad ometi ka veemõnusid ei naudi. Nad on rahul linnaisadega, kes on tänavu ranna juba varakult sodist puhtaks lükanud ning külastajate jaoks valmis sättinud. „Suurepärane ilm,” kiidavad lõbusas meeleolus naised. „Suvi on!”.

Jelena ja Natalja üritavad veel meelitada, et reporter ka jalanõud ära võtaks ning varvastega vett katsetaks. „Normaalne vesi,” lubavad nad.

Foto: Jelena (paremal) ja Natalja on juba õige suvises meeleolus. (Tiina Kõrtsini)

Kuivõrd nende sõnad tegelikult tõele vastavad, on raske hinnata. Internetist pole näha veetemperatuuri pealinna ametlikes ujumiskohtades. Tõenäoliselt seda ei mõõdeta lihtsalt enne hooaja ametlikku avamist. Kuid sooja näitab nii paarikümne kraadi ringis ning ainult viimane külmavares vajaks lisaks lihtsale särgile kehakatteks midagi paksemat.

Lõpuks paistab keegi, kes üle kogu kere end lainete vahele heitnud! Naisterahva kaldale jõudes selgub, et ta on soomlanna nimega Aila. „Pakun, et 14-15 kraadi võib olla vees,” arvab Tampere ülikoolis trükikujundajana töötav naine, kes käib Eestis külas vähemalt neli korda aastas.

Kuidas on ujumiseks sobiliku veetemperatuuriga tema enda kodumaal? „Järvedes on kindlasti soojem,” muigab Aila. Ta lisab, et tegelikult on tema huviks käia Eestis just nimelt väiksemates kohtades, mitte ainult Tallinnas ja Saaremaal. Näha oma silmaga tegelikku elu.

Pealegi on suurtest turismikeskustest eemal tema sõnul odavam – nagu igal pool mujalgi. „Narvas, Võrus, Jurmalas olen käinud,” loetleb soomlanna tema väisatud sihtkohti, kuhu kuulub ka Lätimaa.

Foto: Soomlanna Aila ei karda sugugi üle kere lainte vahele sukelduda. (Tiina Kõrtsini)

Sel maikuisel päeval on Pirita rannas veel mõnus ning karastav jalutada. Täiesti kindel, et paari kuu möödudes peab iga sammu juba hoolikalt mõõtma. Et kogemata kombel kellegi higise päevitaja keha otse ei komberdaks.

Vaata galeriist pilte ka nautlejatest Stroomi ja Pikakari rannas!