KITARRIPATAREI: Ajateenijate bänd rokkis soomusrongi nr 7 Wabadus peatuse Tartus avatuks.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 17. mai 2019 15:22
„Aasta algusest erinevates kohtades peatunud soomusrongi Wabadus on külastanud kokku umbes 30 000 inimest. Muuseumideriigi Eesti kohta pole sugugi halb tulemus,“ ütleb Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lind ajateenijate bändi Katarripatarei rokkimise saate.

Ajateenijate bändi kontsert Tartu vaksali perroonil tähistas Eesti sõjamuuseumi liikuva näituse ehk soomusrongi Wabadus pikema peatuse algust Tartus, kuhu rong jääb kuni maikuu lõpuni. Pärast lühemaid peatusi Kesk-Eestis kulgeb soomusrong võidupüha ajaks Cesisesse, kus tal on ilmselt au võõrustada nii Läti kui ka Eesti presidenti.

„Mai lõpus peame oma traditsioonilist sõjaajaloo konverentsi, selle esimene osa leiab aset siinsamas Tartu vaksalis,“ selgitab Lill soomusrongi jõudmist Tartusse. „Juba eelmisel aastal korraldasime konverentsi koos Kaitseväe akadeemiaga, nii ka see kord.“

Välismaale minekuks on soomusrong valmis, kogu naaberriigi raudteel liikumiseks vajaliku bürokraatia korraldamise võttis õnneks enda peale AS Eesti Raudtee.

„Meil oli juba Eestis päris palju tegemist, nii raudtee kui ka Tehnilise järelevalve ameti nõudmised, kuid kõik tulid üritusega hästi kaasa ja asjad said korraldatud,“ kiidab Lill soomusrongi abistajaid.

„Lätikeelseid materjale meil veel pole, tõlkimise ja soomusrongi tutvustamise võtsid lätlased enda peale,“ jätkab Lill soomusrongi esimese välisreisi teemal. „Lätlased võtavad ta piiril enda hoole alla. Aga meie inimesed on loomulikult kaasas.“

Võidupüha võtab soomusrong vastu Cesises ning kui kõik plaanipäraselt läheb, siis loodab Lill soomusrongis vastu võtta kahe riigi presidente. Pärast Lätist naasmist jätkab soomusrong aasta lõpuni ringreisi Eestis, muuseumil on plaanis viia see võimalikult paljudesse paikadesse, kuhu mööda raudteed liikuda saab.