Eesti uudised

USA analüütik: Narva ründamine Vene „roheliste mehikeste“ poolt rebiks NATO ribadeks (159)

Viljar Voog, 16. mai 2019 17:28
Kaitsejõudude paraad Narvas 2009. aasta 24. veebruaril.Foto: Tairo Lutter

Vladimir Putin vaataks naerdes pealt, kuidas tema väed hõivavad Narva ja NATO vaidleb end ogaraks, kas väikese Eesti veel väiksema piirilinna pärast on mõtet hakata pidama Venemaaga laiaulatuslikku sõda – sellise stsenaariumi võimaliku konflikti kohta käis välja Washingtonis paikneva Brookingsi mõttekoja vanemteadur Michael O’Hanlon oma raamatus „Senkaku paradoks: suure sõjaga riskeerimine pisikeste panuste nimel“.

Raamat sai nime Ida-Hiina meres paikneva Senkaku saarestiku järgi, mis lääneriikide hinnangul kuulub Jaapanile, kuid mida Hiina Diaoyu nime all ka enda omaks peab. Kui hiinlased otsustaksid mõne saare okupeerida, peaks USA oma Jaapani liitlastele appi tõttama ja nõnda võiks paari inimtühja ja sisuliselt väärtusetu maalapi pärast alata sõda tuumariikide vahel. Milleks?

Sarnast olukorda, kus vähemalt mõned NATO liikmed hakkaks küsima, kas see kõik on ikka seda väärt, näeb O’Hanlon potentsiaalselt sündimas ka Eestis. „Potentsiaalsed agressorid võivad kahelda USA valmisolekus minna sõtta näiliselt väikeste panuste nimel. Äkki võib konflikt lahvatada mõnes Balti riigi idapoolses linnas – nagu Eestis Narvas. Või äkki võib see juhtuda sootuks väiksemas linnas, mille Vene „rohelised mehikesed“ – tunnusmärkideta mundrites sõjaväelased – võltsvabanduse tähe all hõivavad,“ kirjutab ameeriklane.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16.05.2019
GALERII | Eestisse visiidile tulnud Gruusia riigipea kohtus Kadriorus president Kaljulaidiga
09.05.2019
GALERII | Moskva Punasel väljakul toimus võidupüha paraad
24.04.2019
Putini välisnõunik: Vene riigipea kohtumine Eesti presidendiga oli üpris kasulik
19.04.2019
Riho Terras: Kaljulaidi kohtumine Putiniga on kõrvalkalle meie väljakujunenud välispoliitikast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee