Riigikogulane Ruuben Kaalep ja Marine Le Pen: kõik on okei või siiski mitte?Foto: Facebook.com/ruuben.kaalep
Toimetas Greete Kõrvits 16. mai 2019 18:17
Veel hiljuti tähendas nimetissõrme ja pöidla ringiks painutamine ning ülejäänud kolme sõrme väljasirutamine suuremas osas maailmas täiesti süütut sõnumit: kõik korras, okei, väga hästi. Mõnes riigis on sellel küll solvav alatoon, aga eks ole nii paljude erinevate sümbolite või märkidega – ühes kultuuris sobib, teises pigem mitte. Suur osa maailmast, kes kasutas seda okei-märgina enne, teeb seda ka praegu.

Kuid märgid, sümbolid ja nende tähendus muutuvad ajas. 2017. aastal hakkasid netitrollid kasutama okei-märki naljana, panemaks üldsust arvama, et okei-märk on natside käemärk. Mõte selles, et kolm väljasirutatud sõrme näevad välja kui W, pöial ja nimetissõrm randmega kui P. Lühend väljendist white power ehk valgete võim. Nali töötas ning läks kaugemalegi – pidev kasutamine äärmusparempoolsete gruppides viis selleni, et nüüd ongi tekkinud reaalne seos märgi ja poliitilise vaate vahel. Esialgu üldsuse trollimiseks mõeldud märki kasutavad mõned neonatsid nüüd oma meelsuse väljendamiseks täiesti siiralt. Okei-märgist saigi see, millena teda algul esitleti.

Märgi kurikuulsus kasvas, kui seda kasutas Uus-Meremaa mošeedes massimõrva korraldanud kurjategija kohtusaalis. Märk ei olnud enam naljaasi. Seda kasutatakse nn koeravilena (ingl k dog whistle) ehk sümbolina, mis on kui silmapilgutus või äratundmismärk oma grupile või maailmavaate jagajate seas, kuid piisavalt süütu teistele, kes gruppi ei kuulu ja vihje sisu ei mõista. Umbes nagu mõnes sõpruskonnas või kambas on n-ö omad naljad, millest keegi teine päris aru ei saa. Võib-olla saad aru, et nali käib sinu pihta, aga ei saa selles ka teisi otseselt süüdistada, sest ei mõista nende omavahelisi vihjeid.

Iga kord, kui keegi käega okei näitab, ei tähenda see, et tegemist on valgete ülemvõimu ülistava inimesega. Eriti ei ole seda tähendust mõtet otsida 2017. aasta eel, kus netinalja märgi ümber veel ei eksisteerinudki. Mõni inimene žestikuleerib kõneledes ägedalt ning teeb seda automaatselt. Seega on oluline kontekst, kavatsus ning etteplaneeritus märki mingil põhjusel või mingi sõnumiga kasutada. Siis jõuame riigikogu liikme Ruuben Kaalepi ja prantsuse parempopulisti Marine Le Peni ühisfoto juurde, kus mõlemad okei-märki teevad. Brittide BBC ei näi olevat seisukohal, et tegemist oli päris teadmatusest tehtud žestiga.

Marine Le Pen ise oli märgi uuest tähendusest kuuldes häiritud. Nii Prantsusmaa meedia, aga ka mõned teised välismaa väljaanded kirjutasid fotost ja kritiseerisid Le Peni. Mõned imestasid, et kuidas ta ise oma liikumise seas levinud märkidega tuttav pole. Naine palus seejärel foto maha võtta. Le Peni sõnul ei ole ta kuulnudki, et sedavõrd triviaalsel sümbolil mõni teine tähendus võiks olla. Paraku aga on.

Samal teemal

Kommentaarid  (36)

Oxe 24. mai 2019 10:53
Üldiselt mis toimub, on pasandeeria- verbaalne kõhulahtisus.
Erkki 18. mai 2019 13:39
Kõige parem on see, et neid natside "koeravilesid" kuulevad kõige selgemalt ja paremini millegipärast vasakäärmuslased, kes seda tähendust sellele käemärgile külge poogivad.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS