Maailm

KUULUJUTUKATEL PODISEB: kas Angela Merkel kolib Berliinist Brüsselisse? (11)

Aadu Hiietamm, 17. mai 2019 12:30
MIDA TEEB MERKEL? Saksamaal spekuleeritakse, et Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (paremal) loovutab valitsusjuhi koha Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhile Annegret Kramp-Karrenbauerile (vasakul) ja läheb ise tööle Brüsselisse. Foto: AFP/Scanpix
Euroopa Liidus valmistutakse järgmisel nädalal toimuvateks Euroopa Parlamendi valimisteks. Sel puhul andis Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ajalehele Süddeutsche Zeitung intervjuu, mis vallandas uue hooga spekulatsioonid tema võimalikust minekust Brüsselisse. Tõsi, Merkel ise eitas neljapäeva pärastlõunal Berliinis antud pressikonverentsil sellist võimalust.  

Täpsemalt andis alates 2005. aasta sügisest Saksamaa valitsust juhtiv Angela Merkel mõista, et nii nagu paljud teised, on ka tema mures Euroopa pärast ning tahab koos teistega hoolitseda Euroopa saatuse eest.

Angela Merkel rõhutas ka, et tal on head suhted Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga ning neil kahekesi on võtmeroll Euroopa Liidu tippametikohtade jagamisel. 

Angela Merkel kui Donald Tuski mantlipärija? 

Saksamaa liidukantsleri võimalikul asumisel Brüsselisse pakutakse talle praegu ringlevates spekulatsioonides eelkõige Euroopa Ülemkogu eesistuja ehk suupärasemalt Euroopa Liidu presidendi kohta. Alates 1. detsembrist 2014 on selles ametis poolakas Donald Tusk, kelle teine ametiaeg lõpeb tänavu 30. novembril. Angela Merkelit teatakse kui väga head läbirääkijat ning just niisugust oskust on Euroopa Ülemkogu eesistujal vaja. 

KUHU LÄHEB MERKEL? Saksamaal spekuleeritakse võimaluse üle, et liidukantsler Angela Merkel (pildil) suundub pärast Euroopa Parlamendi valimisi tööle Brüsselisse. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

31. oktoobril ametist lahkuv Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles eelmisel kuul Funke meediagrupile antud intervjuus, et ta ei kujuta ette Angela Merkeli kadumist poliitikaareenilt ja pidas mõeldavaks, et Saksamaa praegune liidukantsler võtab endale rolli Euroopa tasemel.

 Teatavasti pani Angela Merkel eelmise aasta lõpul maha Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhi ameti ning uueks juhiks valiti partei senine peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer. Kuigi Angela Merkel oli varem korduvalt  rõhutanud, et liidukantsler peab olema ka parteijuht, avaldas ta soovi pärast viimase kohalt lahkumist siiski liidukantsleri ametis  jätkata, ja seda kuni järgmiste korraliste valimisteni 2021. aasta sügisel. Pärast seda lubas ta poliitikast üldse lahkuda. 

Samas on poliitikaeksperdid pidanud võimalikuks, et sõltuvalt Euroopa Parlamendi valimiste tulemustest võib Angela Merkel ikkagi liidukantsleri ametist varem lahkuda ja loovutada selle koha CDU juhile Annegret Kramp-Karrenbauerile. 

Šveitsi kvaliteetväljaanne Neue Zürcher Zeitung meenutas neljapäeval Angela Merkeli leelmisel aastal antud lubadust lahkuda poliitikast 2021. aasta sügisel ning pidas seetõttu tema asumist kõrgele kohale Euroopa Liidus ebatõenäoliseks. Samas lisati, et poliitikutele on omane oma arvamust muuta ja seega ei saa ka Angela Merkeli puhul niisugust käitumist välistada. 

Kriitikud peavad Angela Merkelit Euroopa Liidu lõhestajaks

 Siiski ei ole tema šansid saada Donald Tuski järeltulijaks nii head, kui spekulatsioonides arvatakse. Angela Merkelit näevad Euroopa Ülemkogu järgmise eesistujana eelkõige temasse positiivselt suhtuvad poliitikud ja ajakirjanikud. 

Kriitikud heidavad talle ette Euroopa Liitu lõhestanud põgenikepoliitikat ega ole tema poliitikuvõimetest sugugi vaimustunud. Tõenäoliselt ei meeldi päris mitmele liikmesriigile, nende seas ka Prantsusmaale, perspektiiv, et Saksamaa valitsust hakkab juhtima Angela Merkeli usaldusisik Annegret Kramp-Karrenbauer ning Merkel ise võtab Euroopa Ülemkogu eesistujana juhtrolli Brüsselis.  

Ka 17. juulil 65aastaseks saav Angela Merkel pole veel ametlikult kinnitanud, et ta soovib pärast Saksamaa valitsusjuhi kohalt lahkumist suures poliitikas jätkata. Neljapäeval küsiti talt tuleviku kohta pressikonverentsil ning liidukantsler kinnitas taas, et pärast sellelt kohalt lahkumist ta poliitikasse ei jää. Elame, näeme.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee