Maailm

10 AASTA JOOKSUL KUUS VALITSUSJUHTI: austraallased ei jõua peaministrite vaheldumist jälgida (2)

Allan Espenberg , 16. mai 2019, 15:00
FAVORIIT: Austraalias laupäeval toimuvatel parlamendivalimistel ennustatakse võitu opositsiooniliider Bill Shortenile. Foto: Reuters/Scanpix
Austraalias on viimastel aastatel vahetunud peaministrid sedavõrd kiiresti, et isegi kohalikud inimesed ei suuda ametisoleva valitsusjuhi nime alati meeles pidada. Laupäeval toimuvad seal parlamendivalimised ning nende tulemusena võib konservatiiv Scott Morrisoni asemel saada uueks peaministriks leiborist Bill Shorten.

 Kui kuni 2015. aastani tahtsid Austraalias kiirabiarstid patsientidelt nende seisukorra hindamise eesmärgil kuulda peaministri nime, siis nüüdseks on sellest loobutud. Arstide väitel oli paljudel patsientidel raskusi peaministri nime meenutamisega, kuid see polnud seotud mäluprobleemide ega mõne haigusega. Asi oli lihtsalt selles, et inimesed ei suutnud kiiretel poliitilistel muutustel silma peal hoida, sest viimase kümne aasta jooksul on Austraalias vahetunud kuus peaministrit.

Samal teemal

Kui aastatel 1975-2007 ehk 32 aasta jooksul juhtisid Austraaliat vaid neli peaministrit, siis viimase kümne aasta jooksul on neid olnud kuus. BBCi andmetel on taolisel sagedasel võimuvahetusel mitu põhjust. Kõigepealt on selleks liiga lühike võimuaeg (3 aastat), sest paljudes teistes demokraatlikes riikides valitakse valitsus ametisse 4-5 aastaks. Ka hääletamiskohustus ei ole sel juhul plussiks ning samuti ollakse seisukohal, et tihti on Austraaliat sattunud valitsema „teise sordi liidrid”, kes tegelevad pigem oma poliitiliste vastaste põrmustamise kui riigi juhtimisega.

Taoline pidev poliitiline kriis tegi lõpu ka vahakujude valmistamisele. Nimelt otsustas madam Tussaud’ vahakujude muuseumi Austraalia filiaal mõni aasta tagasi täiendada oma kollektsiooni peaministri Malcolm Turnbulliga, kes asus valitsust juhtima 2015. aastal. Kuid kui kuju hakkas juba valmis saama, sai riik endale ootamatult uue peaministri, kelleks oli Scott Morrison. Seetõttu otsustas muuseum loobuda Austraalia peaministrite kujude valmistamisest senikaua, kuni mõni neist jääb ametisse pikemaks ajaks. Viimasest aastakümnest sai oma ametiajal ainsana vahakuju Julia Gillard, kes oli peaminister aastatel 2010 - 2013).

2 KOMMENTAARI

p
17. mai 2019, 02:26
Pauluse esimene kiri Timoteosele Juhendeid palvetamiseks 2Kuula 1 Ma kutsun siis üles anuma, palvetama, tegema eestpalveid ja tänupalveid kõigi inime...
(loe edasi)
t
Toomas Greenfeldt 16. mai 2019, 18:13
Miks Indoneesia väed ei ründa Austraaliat? Venemaa, Hiina ja Iraan toetaksid ju Indoneesiat kui see sõda hakkas Austraalias.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee