Maailm

ÄREVAD AJAD JÄTKUVAD: USA käskis suurel osal diplomaatilisest esindusest Iraagist lahkuda (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. mai 2019, 21:04
Osa USA saatkonnast BagdadisFoto: Reuters/Scanpix
USA välisministeerium andis korralduse kodumaale naasta kõigil Iraagis viibivatel diplomaatilistel töötajatel, keda pole vaja hädavajalikes olukordades ning toimingutes.

BBC vahendab, et suurem osa töötajatest Bagdadi saatkonnas ja Irbili konsulaadist peavad esimesel võimalusel leidma Iraagist väljuva lennu ja lahkuma. Samal ajal katkestasid Hollandi ja Saksamaa sõdurid Iraagi kolleegide väljatreenimise. Iraaki külastas nädal tagasi ootamatult ka USA välisminister Mike Pompeo, saamaks kinnitust, et Iraagi valitsus toetab ja kaitseb ameeriklasi, kes seal viibivad.

Kiirete otsuste ajendiks on ärevad suhted mitte Iraagiga, vaid Iraani ja USA vahel. Aasta tagasi väljus USA president Donald Trumpi eestvedamisel Iraani tuumakokkuleppest. Nädal tagasi 8. mail teatas Iraan omalt poolt, et nõuab tuumaleppe ülevaatamist ja soodsamaid tingimusi. Selleks andis Iraan teistele kokkuleppe osapooltele aega 60 päeva.

Iraani teadaandele eelnes omakorda USA otsus saata Lähis-Itta lahingurühm ja lennukikandja USS Abraham Lincoln. Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik, ammu tuntud Iraani-vastane John Bolton väitis, et lahingurühma kasutamise eesmärk oli saata Iraanile ja tolle liitlastele selge sõnum, et igasugune rünnak Ühendriikide huvide või USA liitlaste huvide vastu saab karmi vastuse. „USA ei otsi Iraani režiimiga sõda, aga oleme täiesti valmis vastama igasugusele rünnakule, olgu see siis kellegi teise, Islami revolutsioonilise kaardiväe või tavalise Iraani sõjaväe käe läbi,“ teatas Bolton. USA sõjaväeluure sõnul on sõjalise konflikti oht Iraanist järsult tõusnud, piirkonnas liiguvad ringi relvastatud rühmitused, mida toetab Iraani režiim.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee