Juhtkiri

Juhtkiri | Mis on alkoholiaktsiisi langetamise hind? (18)

ohtuleht.ee, 15. mai 2019, 18:15
Ekrelasest rahandusministri Martin Helme öeldu, et tema absoluutselt järeleandmatu soov on, et alkoholiaktsiis langeks, ja seda juba tänavu 1. juulist, on leidnud poolehoidjaid isegi opositsioonilise Reformierakonna kujul, ent kohanud vastuseisu seal, kus seda nii väga ei ootakski – tõrksana näitavad end nii peaministripartei kui ka viinatootjad.

Viimased kaitsevad loomulikult isiklikku äri – et koalitsiooni täpne aktsiisilangetuskava pole veel teada, võib juhtuda, et ostjal on edaspidi veelgi soodsam eelistada lahjat alkoholi. Pealegi pole tootjail erilist vahet, kas märjuke ostetakse Eestist või Lätist, võitnud on nad piirikaupluste soodsatest hindadest pimestatute varumistuhinast niikuinii. Turuolukorra pea peale pööramine võib aga kaasa tuua halbu üllatusi.

Sama kehtib õigupoolest riigieelarvegi kohta, sest piirikaubandus ja selle tekitatud kahju ei pruugi nii lihtsasti ümberpööratavad olla – et elatustaseme vahe Eesti ja Läti vahel püsib ning juba on tekkinud harjumus soetada lõunanaabritelt kütust, ehituskaupu, mööblit ja muudki, võib alkoholiaktsiisi langetamise tulemus olla juba vaikselt tõusma hakanud aktsiisilaekumiste pöördumine taas languseks. Muudel põhjustel minema peletatud Soome turistki ei pruugi odavama alkoholi peale kohe tagasi tulla. Tõsi, sammu ettearvamatust tunnistab Helme isegi, ent on sellegipoolest valmis katsetama.

Kuid kas mitte ainult riigieelarve, vaid ka rahva tervisega eksperimenteerimist saab lubada endale sotsiaalministriportfelli hoidev Keskerakond? Piirikaubanduse ohjeldamine aktsiisilangetuste kaudu on kirjas küll koalitsioonileppes, ent niisamuti on alkoholismi ennetus ja ravi – alkoholi kättesaadavamaks tegemine võib saata vale signaali. Pealegi juhtub see seoses elatustaseme tõusuga vältimatult. Küsimus on aktsiisi langetamise tempos, ja paistab, et Keskerakonnal on huvi sellega venitada.

Seda huvitavam on, et kuu alguses vastavasisulise eelnõu sisse andnud Reformierakond pakub EKRE-le kiiret aktsiislangetust suisa kandikul. Häältest piisaks Helmele samuti toetust avaldanud Isamaatagi. Võimalus Keskerakonnast üldse mööda minna tõstatab aga küsimuse, kumb on olulisem: EKRE järeleandmatus valijaile antud lubaduste täitmisel või valitsuskoalitsiooni ühtsus?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee