Poliitika

Mart Helme infotunnis riigikogulastele: ma pean teid šokiteraapiaga äratama (104)

Toimetas Triinu Laan, 15. mai 2019, 15:00
Mart HelmeFoto: Robin Roots
Kolmapäevases riigikogu infotunnis vastas küsimustele siseminister Mart Helme peaministri ülesannetes. Kahetunnise infotunni lõpetuseks nentis Helme, et ta on alfaisane ja värvikas isiksus. 

Teiste seas esitas küsimuse Keit Pentus-Rosimannus, kes avaldas kõigepealt arvamust, et Helme ülesastumine eilses ETV saates "Esimene stuudio" jättis mulje, et teles esines emotsionaalselt ülesköetud tavakodanikust mees. "Kole kergesti lähete närvi, kole kergesti kaotate närvi. Ja täitsa selline soe soovitus, et arvestades seda, et te olete valitsuse siseminister, te olete Jüri Ratase valitsuse asepeaminister, katsuge ennast ikkagi kuidagi paremini valitseda," soovitas Pentus-Rosimannus. 

Mart Helme  kinnitas, et ta ei olnud sugugi närviline. "Televisioonis ei olnud ma sugugi mitte närviline, vaid võib-olla tõepoolest jõuliselt emotsionaalne, kui te seda soovite. Mul ei olnud ka erinevalt teie erakonnakaaslasest kahte külmkappi, mille vahel ennast jahutada. Nii et jah, sellised väiksed probleemid meil televisioonis olid."

Emotsioonidega seotud küsimused läbi arutatud, tahtis Pentus-Rosimannus teada, millisest allikast teab siseminister Helme, et kõik Eesti erakonnad peale EKRE on olnud seotud rahapesuga Eestis. "Te olete siseminister. Kes andis teile eile hommikul sellise briifingu, kus selliseid väiteid esitati?"

"Ma ei ole osundanud ühelegi erakonnale, ma osundasin, et rahapesu toimus kolme pikalt võimul olnud erakonna valitsemise ajal, ja osundasin, et rahamass, mis Eestist läbi liikus, oli nii kohutavalt suur, et sellest oleks jätkunud korruptiivseteks tehinguteks igale poole ja kõigile. Ma ei osunda ei teie, ei Jürgen Ligi, ei kellegi kolmanda, neljanda ega viienda peale. Ma osundasin potentsiaalsele võimalusele, millele deduktiivset meetodit kasutades on lihtne tulla ükskõik missugusel mõtleval inimesel," vastas Helme. 

Riina Sikkut väljendas üllatust, et Mart Helme ei mõista küsimusi lastekaitsetöö, lähisuhtevägivalla olemuse, ajakirjanduse rolli, riigi välispoliitilise kursi tähtsuse, e-valimiste usaldusväärsuse kohta.

"Täpselt samamoodi selle kohta, et mis on ühes või teises rollis sobiv või mitte. Näiteks see siin, vaadake siia, see siin on pikkpeeter, see asub nimetissõrme ja nimetamatsi vahel, aga teie poolt viidatud globalistlik, liberaalne läänemaailm on andnud sellele žestile teistsuguse tähenduse ja tõesti, minu lapsed seda tähendust ei tea.," ütles Sikkut ning lisas, et tema poolt sellise žesti tegemine valitsusliikme suhtes oleks äärmiselt ebaviisakas. "Kui ma seda žesti ei tee, ei ole tegemist enesetsensuuriga, see on elementaarne viisakus, see on kokku lepitud reeglite ja tähenduste austamine ja tähendused võivad aja jooksul muutuda. Ja mul on tunne, et te ei saa sellest aru, ja sellest on väga kahju."

Helme kinnitas, et tema  ei kuulu nende inimeste hulka, kes on  kokku leppinud, et palju kõneainet tekitanud käemärgil minig negatiivne tähendus oleks.  "Kui liberaalid on kokku leppinud, et mingisugune käeliigutus tähendab midagi, noh mina ei ole liberaal, minu jaoks ei tähenda. Minu jaoks tähendab see head tuju. Meie oleme konservatiivide poolel kokku leppinud, et see on hea tuju märk. Kui teie olete kokku leppinud milleski muus, siis meil on lihtsalt kahe maailmavaate konflikt ja nii lihtne see ongi."

Ta lisas ka, et ta on üks väheseid inimesi, kes saab aru välispoliitikast üldse Eestis. "Üks väga väheseid inimesi, kes saab aru geopoliitikast, üks väga väheseid inimesi, kellel on diplomaadi kogemus ja kes teab, et maailm ei ole täna enam see, mis ta oli 10 aastat tagasi, 20 aastat tagasi või 50 aastat tagasi. Enamik siin saalis elab mingisuguses üleeilses maailmas, seda maailma ei ole enam olemas. Tulge, ärgake üles inimesed. Ärgake üles! Maailm on teine. Te ei saa sellest aru. Ma pean teid šokiteraapiaga äratama ja see šokiteraapia ongi meie erakonna üks viise Eestis stagnatsioonist välja tulla. Ja ma teen seda iga päev, praegu siin ka."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee