Maailm

Sri Lanka pealinna lähistel kehtib vägivallalaine tõttu komandanditund 

Toimetas Greete Kõrvits, 14. mai 2019 21:05
Kiniyama Abbraar Masjidi mošee pärast vihase rahvahulga rünnakutFoto: Reuters/Scanpix
Sri Lanka võimud kehtestasid riigi teatud piirkondades komandanditunni, kuna kohalikud vandaalitsesid ja vägivallatsesid moslemite elu- ja äripaikades, kirjutab BBC. Rahvas on pärast lihavõttepühapäeva rünnakuid Sri Lankal moslemite vastu veelgi enam üles köetud kui varem. Vaenu ja arusaamatuste õhutamiseks on sotsiaalvõrgustikud eriti tõhusad vahendid.

Lihavõttepühapäeval toimunud enesetapurünnakutes katoliku kirikutele ning hotellidele Sri Lankal hukkus üle 250 inimese. Ehkki ajalooliselt pole Sri Lanka kristlaste ja moslemite – mõlemad on peamiselt budistlikus riigis vähemusgrupid – vahel erilist vaenu olnud, on praegu ajad teised. Moslemite vastu tekkis vastumeelsus juba aastad tagasi ning hirmul on suured silmad. Sri Lanka sotsiaalmeedias levivad moslemite kohta igasugused jutud, mõned neist suisa absurdsed. Rünnak kirikute pihta hävitas moslemite maine viimased riismed.

Kõige rohkem tajub Sri Lanka ühiskonna viha moslemikogukonna vastu pealinna Colombot ümbritsevates piirkondades. Kiniyamas ründasid sajad inimesed mošeed ja peksid selle segi, vahendab Reuters. Rünnaku ajendiks oli kohalike nõudmine, et politsei mošee läbi otsiks. Rahvamurd peksis puruks ka mošeesse palvetama tulnud inimeste sõiduvahendid.

Vihane rahvahulk lõhkus ka mošee ette pargitud sõiduvahendid Foto: Reuters/Scanpix

Peamiselt kristlastest elanikkonnaga Chilawi linnas algas tüli mingist Facebookis levinud kuulujutust, mis päädis moslemist omanike äride purustamisega. Hettipolas põletasid rahvahulgad maha vähemalt kolm moslemitele kuulunud poodi. Puttalamis pussitas vihane rahvamass ühe õnnetu puusepa ribadeks. Tema on ka esimene moslemivastase vägivallalaine ohver. Minuwangoda lähedal põles maha makaronivabrik, mille omanik süüdistab politseid tegevusetuses.

Mahapõlenud pood Minuwangoda provintsis Foto: AFP/Scanpix

Sri Lanka valitsus saatis probleemsetesse piirkondadesse korda pidama sõjaväe ning blokeeris ligipääsu mõnedele sotsiaalvõrgustikele. Mosleminaistel on keelatud nägu varjavaid burkasid kanda. Peaminister Ranil Wickremesinghe palub srilankalastel säilitada rahu ning mitte uskuda iga sotsiaalmeedias nähtud postitust tõe pähe. Ta kinnitab, et päris terroristide otsimise ja vahistamisega töötavad riigi kaitsejõud. Üheks ööks kehtestas valitsus keelutunni terves riigis, määramata ajaks jääb see edasi kehtima vägivaldsetes piirkondades.

Samal teemal

29.03.2019
NÄGU EI TOHI OLLA VARJATUD: Sri Lanka keelustas pommirünnakute tõttu burkade kandmise
22.03.2019
Kas pühapäeval kordus Sri Lanka verine lähiajalugu või oli tegemist välismaalt korraldatud rünnakutega?