Bauhof | Sisuturundus

Spetsialist annab nõu: milliseid suvelilli valida lillekasti? 

Eneli Käger, Substral®-I aianduskonsultant, 14. mai 2019, 16:58
Suvelillede ülesandeks on rikkalikult õitseda. Selleks, et lillekast sügiseni kaunis oleks, tuleb leida kasvukohta sobivad taimed ning neid hoolikalt kasta ja väetada.

Suvelillede valik

Kokku võib istutada nii eriliigilisi kui ühest liigist ja sordist taimi. Olulisem on taimede valikul pigem see, et taimed paistaksid ikka potist/kastist välja ja peaksid kasvukohas vastu. Segaistutuse korral ei sõltu me tegelikult nii tugevasti ilmast, sest ikka peab mõni taim paremini vastu kuivale ja päikesele või külmale pladisevale vihmale. Sobiva suvelille valiku teeb kergemaks, kui tunneme erinevaid suvelilli ja nende nõudmisi.

Vähese hommikuse ja õhtuse päikesega saavad hakkama aedkannike, aed-pärdiklill, aed-puhmikmalts, aed-raudürt, begooniad, forsteri ilunõges, fuksiad, lamav käokuld, põõsas-hõbekakar, roniv mikaania, roomav metsvits, sinilobeelia, sultan-lemmalts, mungalilled, suur lõvilõug, südajas suutera, viirpelargoon. Mulla läbikuivamist ei talu aga aed-puhmikmalts, harilik kaksikkannus, sultan-lemmalts, värd-fuksia. 

Kuivemas mullas päikeselises kasvukohas tulevad toime aed-raudürt, alati õitsev begoonia, forsteri ilunõges, harilik santoliin, harilik õlelill, ibeeriselehine tukalill, lamav käokuld, pelargoonid, petuunia väikeseõielised sordirühmad, põõsas-hõbekakar, rand-kivikilbik, vilt-ristirohi.

Suvelilled on valivad tuule ja vihma suhtes. Tuule räsimist taluvad päris hästi ibeeriselehine tukalill, lamav käokuld, tiiviklill. Väga tuuleõrnad on ripp-begoonia, roniv mikaania. Kindlasti ei maksa vihma ja tuule meelevalda istutada suurte täidisõitega lilli, kus vihm nad ruttu koledaks muudab. Samas on vihma suhtes tundlikkus ka sortide lõikes erinev.

Esimeste taimedena võib välja istutada aedkannikesed (võõrasemad), sest nemad ei karda, kui temperatuur langeb paar pügalat alla nulli, seda muidugi juhul, kui taim on sellega harjutatud – enamik müügile jõudvatest taimedest pärineb siiski kasvuhoonest.

Lühiajalist nullilähedast temperatuuri taluvad ka aed-puhmikmalts, aed-pärdiklill, aed-raudürt, harilik santoliin, ibeeriselehine tukalill, lamav käokuld, põõsas-hõbekakar, suur lõvilõug, südajas suutera, nelgid, vilt-ristirohi. Ülejäänud suvelilli ei tohiks välja istutada enne, kui suuremate öökülmade oht on möödas. Öökülma ohu puhul tuleks taimed katta kahekordse kattelooriga ning hea oleks, kui loor ei puutuks vastu taimi. Muidugi võib taimed tõsta ka kuhugi valgesse, kuid kindlasti mitte toasooja ruumi. Öökülma kahjustust aitab pisut leevendada jaheda veega piserdamine.

Loe ka teisi artikleid Bauhofi Aiaparadiisi blogist!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee