Maailm

ÕLIVÕLTSIJAD: Europol konfiskeeris 150 000 liitrit väärisoliiviõliks maskeeritud odavat päevalilleõli (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. mai 2019 17:03
Nagu pildil näha, on erinevatest viljadest tehtud õlid üksteisest väga erinevat värviFoto: PantherMedia/Scanpix
Europoli eksperdid abistasid Itaalia ja Saksamaa politseid kuritegeliku rühmituse kinnipidamisel. Rühmituse liikmed teenisid odavat õli kõrgetasemelise toote pähe müües umbes 8 miljonit eurot aastas.

Kriminaalide meetodiks oli pelgalt muuta kõige tavalisema päevalilleõli värvi ning müüa seda siis edasi kõrgekvaliteedise külmpressitud (extra virgin) oliiviõli pähe. Tegevus toimus Itaalias, kamp värvis odavat õli klorofüllpigmendi, beetakaroteeni ja sojaõliga. Seejärel müüsid nad seda Saksamaa turul, otsides kliente pigem restoraniäris kui poekettides, kus järelvalve võib rangem olla. Ilusamaks värvitud päevalilleõli liitrihind oli 5-10 eurot.

Lisaks sellele, et õlivõltsijad müüsid odavat kaupa kallima pähe, toimus kogu värvimisprotsess äärmiselt ebasanitaarsetes tingimustes, mis pani ohtu hiljem restoranides seda tarbinud klientide tervise.

Ebaseadusliku tegevusega teenisid õlivõltsijad kusagil 8 miljonit eurot aastas. 

Korrakaitsjad vahistasid Itaalias 20 kahtlusalust ning konfiskeerisid 150 000 liitrit võltsitud õli, millest 23 000 liitrit olid parasjagu juba teel Saksamaale või seal ladudesse peidetud.