Maailm

Umbrohumürgist vähki haigestunud abielupaar võib hüvitiseks saada kaks miljardit dollarit (19)

Aadu Hiietamm, 15. mai 2019, 08:10
Umbrohumürk Roundup. Foto: Reuters/Scanpix
USAs California osariigis Oaklandis otsustas vandekohus esmaspäeval, et umbrohumürki tootev ettevõte Monsanto peab maksma vähki haigestunud eakale abielupaarile hüvitist kaks miljardit dollarit (1,78 miljardit eurot), vahendab Spiegel Online. Monsanto kuulub Saksa keemiakontsernile Bayer ning viimane lubas kohtuotsuse edasi kaevata. 

Maailmas suurt tähelepanu äratanud kohtuprotsess algas märtsi lõpul. Lümfivähki põdevad  Alva ja Alberta Pilliod kinnitasid, et nende haigestumise põhjustas ettevõttes Monsanto toodetav glüfosaati sisaldav umbrohumürk Roundup, mida nad on aastakümneid oma koduaias kasutanud.

Ohtlik Roundup

Abielupaar rõhutas hagi esitamisel, et Monsanto ei ole Roundupi kasutajaid hoiatanud selle umbrohumürgi võimalikest ohtudest.

Alberta ja Alva Pilliod. Foto: Youtube

77aastane Alva Pilliod ja 75aastane Alberta Pilliod elavad San Franciscost 70 kilomeetrit idas asuvas Livermore'i väikelinnas. Nad ostsid seal 1982. aastal maja ning kasutasid garaaži juurde viival teel umbrohutõrjeks Rounduppi.

Advokaat Michael Milleri sõnul nägid Alva ja Alberta Pilliod telereklaami ja leidsid, et just Roundup on õige vahend umbrohutõrjeks ning seda tootvat Monsantot saab usaldada. Paraku ei juhtinud mitte keegi tähelepanu tõsiasjale, et glüfosaati sisaldava Roundupi kasutamisega võivad kaasneda ka ohud. Monsanto turundab Rounduppi alates 1974. aastast.

Alva Pilliod haigestus lümfivähki 2011. aastal ja Alberta Pilliod 2015. aastal. Viimane tarvitab praegu iga kuu 21 000 dollari väärtuses ravimeid. Ilma nendeta sureks ta varsti.

Monsanto kuulub eelmise aasta juunist Saksa keemiakontsernile Bayer, kusjuures ostuhind oli astronoomiline 63 miljardit dollarit. Bayer lubas Oaklandi vandekohtu otsuse edasi kaevata.

Pärast Monsanto ülevõtmist on Bayeri kasum küll kasvanud, kuid kõmulised kohtuprotsessid on oluliselt vähendanud kontserni aktsia hinda.

Monsanto on Bayerile lühikese aja jooksul valmistanud suurt muret. Esmalt otsustas California kohus mullu augustis, et Monsanto toodetav Roundup põhjustas 46aastase kooliaednikuna töötanud Dewayne Johnsoni alias Lee haigestumise vähki ning kohustas ettevõtet maksma 282,9 miljonit dollarit hüvitist. Tõsi, novembris vähendati nõuet 78,5 miljonile dollarile. Kohtuotsuses rõhutati, et Monsanto tegutseb pahatahtlikult, sest ettevõte oli teadlik või vähemalt oleks pidanud olema teadlik toodetud umbrohumürgi ohtlikkusest.

Tänavu märtsis mõistis kohus Monsantolt 70aastasele Edwin Hardemanile 80 miljonit dollarit.

Ootamas on üle 13 000 hagi

Esmaspäevane kohtuotsus ei jää aga kindlasti viimaseks, sest praeguse seisuga ootab arutamist veel üle 13 000 hagi.

Keemiakontsernile Bayer annab kohtuotsuste edasikaebamisel tuge USA keskkonnaamet EPA, mille arvates taimemürk glüfosaat ikkagi ei soodusta vähi teket, kuigi kohtud on arvanud teisiti.

PROTEST: Keskonnaaktivistid nõuavad Bonnis 26. aprillil toimunud meeleavaldusel keemiakontsernilt Bayer glüfosaati sisaldavate umbrohutõrjevahendite keelustamist. Foto: Reuters/Scanpix

Samas rõhutas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO)  juures tegutsev rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (IARC) juba 2015. aastal, et glüfosaat on tervisele ohtlik ning võib tõenäoliselt tekitada vähki.

Euroopa Liidus on glüfosaati sisaldavate umbrohutõrjevahendite kasutamine praeguse seisuga lubatud kuni 2022. aastani.   

19 KOMMENTAARI

j
,,,, 15. mai 2019, 09:10
ja kus on need organid, kelle kohus oleks olnud juba enne tootmist selline mürk keelustada, kogu maailmas on alates selle tootma hakkamisest ka maal e...
(loe edasi)
a
15. mai 2019, 07:54
Anname looja kohtusse kuna inimese sünnil pole kaasas kasutamisõpetust Kurb et nad on haiged aga kust teatakse et just antud toode on haiguse põhjustaja Aga raha tuleb ju ikka küsida sealt kus on
Loe kõiki (19)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee