Poliitika

Uudis on täiendamisel.

VIDEOD JA GALERII | Le Pen: elagu EKRE, elagu Eesti ja elagu rahvuste Euroopa! (167)

Johanna-Kadri Kuusk, Marvel Riik, Egert Pärna, 14. mai 2019 14:13
Foto: Erki Parnaku
Tallinnasse visiidile tulnud Marine Le Pen sõitis hommikul Toompeale ja kohtus EKRE esindajatega. Lõunast toimus Mustpeade majas arutelu, kus lisaks Le Penile võtsid sõna Jaak Madison, Põlissoomlaste esindaja Olli Kotro, Taani rahvapartei esindaja Anders Vistisen ja Manuel Vescovi Itaalia Liigast.

Le Pen on Prantsusmaa paremäärmusliku Rahvusrinde juht ja Euroopa Parlamendi liige.

Ekrelased tegid istungilt poppi

Kell 10 tuli prantslanna Toompeale EKRE esindajatega kohtuma, kusjuures ekrelased jätsid kohtumise pärast riigikogu istungil osalemata.

Samal teemal

Le Peniga kohtumise järel rääkis EKRE esimees ja siseminister Mart Helme meediale, et põhiliselt arutati prantslannaga tulevasi europarlamendi valimisi. „Rääkisime sellest, kuidas me kujutame ette, mis hakkab uues europarlamendis toimuma. Rääkisime ka pisut sisepoliitikast, pisut Venemaast. Seal on selgelt meie arusaamad Krimmi osas erinevad,“ sõnas Helme ja lisas, et EKRE aktsepteerib erinevaid arusaamu. Vestlus olevat olnud väga avatud.

 „Me peame Eestile kasulikuks, et Euroopa ei muutu impeeriumiks, kus Eestil sisuliselt mingit suveräänsust ei ole, kus Eestil sisuliselt mingit sõnaõigust ei ole. Ma ei nõustu sellega,“ seletas Helme ja toonitas, et algselt majandusühendusena loodud liit on muutumas bürokraatlikuks monstrumiks. „ Macron ütleb, et ei ole taanlasi ja prantslasi, on eurooplased. Mina tahan olla eestlane.“

Kohtumisel sai jäädvustatud ka poleemikat tekitanud käesümbol, mille valgete võimule viitavat tähendust ekrelased kindlameelselt eitavad.

 

Mustpeade maja ette kogunes kella poole ühe ajal umbes kakskümmend meeleavaldajat. Kõrgel pea kohal hoidsid nad plakateid. “Saast, mis on lubatud Helmele, pole lubatud Lobjakale,” seisab kirjas ühel. Tänavale on pidama jäänud suurem grupp prantsuse turiste, kes põnevusega ja üllatusega kaasmaalasest staarpoliitikut ootavad.

Enamasti ollakse segaduses, et miks Le Pen küll Eestisse on kutsutud. “Ta on Euroopa vastu, me ei toeta tema poliitikat. Eesti ju toetab Euroopat, miks te ta siia kutsusite,” küsib nõutult prantslane Herve. Sama meelsus on valdav terves grupis, koos hakatakse ka skandeerima ''Vive l'Europe''. Väga pikalt prantslased protestida ei jaksanud ja pärast 20 minutit seismist otsustas grupp minna hoopis Tallinna vanalinna tänavaid avastama.

Maagiliselt kargas kusagilt välja Ruuben Kaalep. Ta tegi seda nõnda osavalt, et meeleavaldajad jõudsid vaid kaks kiiret „buud'' karjuda enne kui ta Mustpeade maja uksest sisse kadus.  Samasuguse trikiga sai hakkama ka Martin Helme, vaevu jõudsid meeleavaldajad oma häälepaeladele valu anda, kui rahandusminister jälle kadunud oli.

Harjutseks ja igavuse peletamiseks võtsid meeleavaldajaid kadunud prantslaste eeskujul huulile taas „Vive l'Europe“. Pärast pool tundi kestnud meeleavaldust pandi plakatid kotti tagasi ja hakati laiali minema. Arvati, et Le Pen on juba salaja majja sisse läinud ja enam pole mõtet meelt avaldada. Viimasel hetkel tuli info, et prantsuse paremäärmuslaste juht siiski saabub peauksest. 

Kiirelt võeti taas plakatid kätte ja asuti skandeerima. Paistab, et Le Pen otsustas oma kiire visiidi raames tutvuda ka Tallinna vanalinnaga, naine jalutas rahulikul sammul koos EKRE juhtidega Toompea poolt Mustpeade maja suunas. Ees sammus uhkelt Urmas Reitelmann, veidi tagapool Jaak Madison.  Meeleavaldajad tegid kõva kisa, Le Pen naeratas, lehvitas ja kadus samuti Mustpeade majja. “Madison, söö s***a,” jõudis üks meeleavaldaja veel Jaagule julgustuseks hüüda.

Lõunane kõnedering algas Taani rahvapartei Anders Vistiseniga, kelle sõnul on taanlastel armastussuhe eestlasetega, sest Tallinn on Taani linn. EKRE on Vistiseni sõnul Taani Rahvapartei loomulik liitlane. Taani eurosaadiku sõnul on EKRE positiivselt silma jäänud, kuna näidanud, kuidas väga lühikese aja jooksul on võimalik avaldada väga suurt mõju siseriiklikule poliitikale. „Tunneme teist puudust Euroopa Parlamendis,“ ütles Vistisen.
Itaalia Liigast oli kohal Manuel Vescovi, kes rääkis selles, et Euroopa Liit peaks taasavastama oma juured. „Tahame rahvaste Euroopat,“ kõneles Vescovi. „Soovime integratsiooni, aga see peaks olema rahvaste huvides. Ei tohi peale suruda ühte suunda.“

Marine Le Pen rõhutas korduvalt enda kõnes vabaduse mõistet, mida sidus Eesti ja eestlastega. „Teame, kuidas te võitlesite selles eest,“ rääkis Le Pen. „Olete läbi aegade olnud tohutult vastupidavad. Seisnud vastu impeeriumitele, kes ei tahtnud, et te oleksite vaba rahvas. Te olete eeskujuks teistele.“
Vabaduse retoorika sidus Le Pen praeguse Euroopa Liiduga, mis on vabadust ära võtmas ja muutumas föderalistlikuks impeeriumiks. „Kas laseme neil tegutseda või võitleme ja näitame, et rahvusriigid peavad haarama ohjad enda kätte,“ jätkas Le Pen.

 

Lotman: Marine Le Pen on sündiva koalitsiooni kaanetüdruk

Isamaa fraktsiooni liige Mihhail Lotman kirjutab enda blogis, et  Marine Le Pen on Euroopa Parlamendis sündiva koalitsiooni kaanetüdruk ja müügiagent, kuid mitte selle juhtfiguur. „Viimaseks on Matteo Salvini, Itaalia asepeaminister ja siseminister, valitsuse nominaalselt teine, reaalselt aga esimene mees,“ kirjutab Lotman. „Just tema portee kaunistab Marine Le Pen'i kabineti. Salvini ise aga armastab end kaunistada ühe teise mehe pildiga [Vladimir Putin].“

Ühtlasi küsib Lotman, kas EKRE on tõepoolest seda meelt, et Eesti suveräänsuse eest võitlemise eesmärgil tuleks ühineda Putini sõprade ja mõjuagentide seltskonnaga? Loe lähemalt blogist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee