Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Siim Randla 14. mai 2019 06:25
Aidu tuuleparki arendav Eleon Green OÜ vaidlustas Tallinna halduskohtus politsei-ja piirivalveameti kehtestatud Aidu tuulepargis viibimise keelu.

Politsei kehtestas Aidu tuulepargi kahe tuuliku jalamil viibimise keelu Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) taotlusel 19. aprillil. Eleon Green OÜ juhatuse liige Andres Sõnajalg kinnitas Õhtulehele, et politsei poolt kohaldatud kaks esimest viibimiskeeldu - esmane 3 päevane ja seejärel pikendatud 4 päevane viibimiskeeld - on kohtus vaidlustatud. TTJA tegi Sõnajalgade ettevõttele ettekirjutuse ehitustegevuse peatamiseks, kuna leiab tuulepargi püstitamine kujutaks endast ohtu riigi julgeolekule ning radarite ja raadiosüsteemide häireteta toimimisele, tuginedes Kaitseministeeriumi väidetele, et nad ei ole projekti kooskõlastanud.

Arendaja Eleon Green üks omanik Andres Sõnajalg on öelnud, et ettevõttel on tuulepargi ehitusluba ja kooskõlastused olemas. Ehitusload Aidu tuulepargi ehitamiseks andis 2013. aastal Maidla vallavalitsus Eleon Green OÜ-le (endise nimega Kindel Vara OÜ-le), millest haldusreformi käigus sai Lüganuse valla osa. Kaitseministeerium on kooskõlastanud lubade aluseks olevad ehitusprojektid Aidu tuuleparki 33 tuuliku ehitamiseks. Lüganuse vald on korduvalt ja jätkuvasti kinnitanud ehitulubade kehtivust.

Vaatamata TTJA ja kaitseministeeriumi väidetele, et tuulepargi ehitusload ei kehti, jõudis Tartu halduskohus aprilli lõpus otsusele, et Aidu tuulepargi ehitusload on kehtivad. Samuti peatas Tallinna halduskohus TTJA esitatud sunniraha nõude Eleon Green OÜ-le kohaldades ettevõtte kasuks esialgse õiguskaitse.