Pastor Steven Anderson kesk kirglikku jutlustFoto: BBC Three / Youtube
Toimetas Greete Kõrvits 13. mai 2019 21:29
Pastor Steven Anderson Arizona osariigist USAs pole mitte ainult oma isiklikus maailmavaates homode ning juutide vastu, vaid jutlustab seda igal võimalusel ka teistele. Iirimaa silmis pole selline tegelane nende riiki teretulnud.

Anderson juhib Arizonas Faithful Word Baptist-nimelist kirikut (Ususõna baptistikirik eesti k.). Ta on üks USA vastuolulisematest pastoritest. Andersoni kirik on USA õigusalase MTÜ Southern Poverty Law Center viha õhutavate rühmituste nimekirjas. Vastumeelsust homoseksuaalsuse vastu ei varja ka kiriku kodulehekülg, kus kirjas kiriku vaatenurk, mille kohaselt on homoseksuaalsus patt, mida Jumal väidetavalt surmaga karistab. Lisaks homoseksuaalsusele ja judaismile on Anderson ka hinduismi, modernismi ja muude nähtuste vastu. Anderson kiitis mõrvareid, kes tapsid 2016. aastal Florida geiklubis 49 inimest. Uhkusega väidab Anderson, et tema jutlusi on tõlgitud tervelt 115 keelde.

26. mail pidi Anderson esinema Iirimaal, kuid justiitsminister Charlie Flanagan otsustas esimest korda rakendada 1999. aastal vastu võetud seaduse klauslit ning keelata Andersonil riiki reisida.

Täpsustatud olgu, et justiitsminister Flanagan ei võtnud otsust päris õhust, see tugines petitsioonil, milles enam kui 14 000 iirlast Andersonile reisikeeldu nõudis. Samuti pole Iirimaa ainus, kelle pinnal Anderson teretulnud pole, kirjutavad BBC ja CNN. 2016. aastal keelas tal riiki reisimise Lõuna-Aafrika Vabariik, samuti ei saa ta reisida Ühendkuningriiki ja Jamaicale. Botswana võimud palusid 2016. aastal Andersonil riigist lahkuda. Ehkki homoseksuaalsed teod on Botswanas keelatud, astus Anderson isegi nende valitsuse silmis üle piiri, kui sõnas raadiosaates, et homod tuleks kividega surnuks loopida.

„Las ta räägib seda juttu oma riigis,“ sõnas Botswana toonane president Ian Khama.