Juhtkiri

Juhtkiri | Keskerakonna hädades pole süüdi EKRE (4)

ohtuleht.ee, 13. mai 2019, 18:17
Miks on Keskerakond just nüüd saavutanud oma selle aastatuhande madalaima reitingutulemuse ja jätkab langustki, jõudes viimati 15,3 protsendipunktini, on kõige lihtsamini seletatav praeguse koalitsiooni võimuletulekuga – et EKRE ja Isamaa seisukohad keele- ja kodakondsusküsimustes ja suhtumine rahvusvähemustesse pole sugugi meeltmööda Keskerakonna venekeelsele tuumikvalijale, tuleb vaevalt kellelegi üllatusena.

Teisalt tabas Keskerakonna mainet oluline löök juba siis, kui selle võimuliidu sündi eriti veel ennustadagi ei osatud – kui võiduks valmistunud peaministrierakond jäi valimistel alla Reformierakonnale. Seega pole asi vaid EKRE võimule „laskmises“, valijate ootusi on petetud ka teistes aspektides. Opositsioonis tehtud suurtele sõnadele on järgnenud vähe tegusid valitsuses: kuhu on jäänud astmeline tulumaks, kodakondsus hallipassimeestele või kopsakas pensionitõus?

Igal juhul tähendab see, et Keskerakonna reitingumure pole lahendatav ühegi kiire ja efektse manöövriga, nagu näiteks mõne sobimatu ministri väljavahetamisega või kas või Mihhail Kõlvarti toomisega Tallinna linnapeaks, vaid nõuab järjepidevat enesekehtestamist, muu hulgas ka koalitsioonipartnerite ees. Halb uudis on see Keskerakonnale eelkõige europarlamendi valimiste kontekstis, sest eelhääletuseni on jäänud vaid paar päeva. Ka kohalike valimisteni 2021. aasta sügisel ei pruugi olla piisavat ajavaru, et viimasel ajal selgrootu ja põhimõttelagedana paistnud peaministripartei jõuaks end näidata ümbersündinuna.

Murelikuks võiks see teha (ja nähtavasti teebki) EKREt: olgugi et nende endi toetus püsib suuremate ja väiksemate skandaalide kiuste suhteliselt muutumatuna ja on edestanud Keskerakonnagi oma, on õhus küsimus: millal jõuab kätte piir, kui Keskerakond vahetab neile kahjuliku partnerluse mugavama kaaslase või opositsioonipingi vastu? Kuigi taas valimiskünnise lähedale kukkunud ja avameelselt koalitsioonipartnereid kiruval Isamaalgi pole suurt põhjust hõisata, siis erinevalt EKREst ei sõltu nende võimulolek täielikult just selle võimuliidu jätkumisest.

4 KOMMENTAARI

ö
öoüuiluh 15. mai 2019, 12:01
Kui olete seal õhtulehes lombakaks jäänud, minge arstile. Seda ei pea ju lehes kurtma. Valitsusele ainult jõudu, seal ref.-sotside ahv--las vastupidamiseks
j
Jüri 13. mai 2019, 23:39
Imelik, ÕL kirjutab pea iga päev juhtkirja KE ja valitsuse hädast ja lombakusest, aga minule tundub peale igat lugu järjest rohkem, et hoopis ÕL ja RE ise on hädas ja lombakad...
Loe kõiki (4)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee